Два сребърни медала и бронз за олимпийците по физика в Лисабон

28 юли 2018, 18:00 часа • 2420 | прочитания

От 21 до 28 юли 2018 г. португалската столица Лисабон бе домакин на най-голямото и важно състезание по физика за ученици - Международната олимпиада по физика, 49-о издание. В състезанието участваха над 400 ученици от 90 държави от целия свят, сред които и България. Държавата ни е една от страните учредителки на МОФ още през 1967 г. и всяка година резултатите на националния ни отбор сами говорят за добрата целогодишна подготовка. Тази година физиците добавиха още 3 медала и 2 почетни грамоти към постиженията, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации

Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище

Вече две години състезателите получиха възможността да се подготвят в нова оборудвана лаборатория. Центърът за подготовка на ученици и учители предлага необходимите съоръжения за изследване и решаване на задачи.

От тазгодишното издание българските ученици се завръщат със спечелените 2 грамоти, 2 сребърни и 1 бронзови медала, като заслугата дължим и на отдадените ръководители на отбора - проф. Мирослав Абрашев и гл. ас. Нено Тодоров, от Физически факултет на Софийския университет.

Националният отбор по физика този сезон бе в следния състав и завоюва отличията:

Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП

Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)

Георги Александров, 11 кл., СМГ, София - сребърен медал

Още: "Не трябва да изпием морето, за да разберем, че е солено": Патриархът и главният мюфтия на едно мнение (ВИДЕО)

Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Иво Петров, 10 кл., СМГ, София - сребърен медал

Стефан Иванов, 11 кл., ППМГ, Бургас - бронзов медал

Още: Важно: Вече ще признават завършено в чужбина средно образование и професионална квалификация

Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата

Руско Русков, 12 кл., АЕГ, Бургас - почетна грамота

Владислав Стефанов, 12 кл., МГ Плевен - почетна грамота

Състезателната част на МОФ се провежда в рамките на 2 дни - теоретичен (3 задачи в няколко физични направления, за 5 часа) и практически (една или две задачи с 5-часова продължителност) кръгове. Задачите се традиционно се подготвят от страната домакин и се одобряват от международния борд. Четирима от физиците на IPhO бяха част и от отбора за Европейската олимпиада по физика в Русия през май, откъдето всеки от петимата състезатели се завърна с медал.

Към 2018 г. българските ученици са спечелили за страната ни общо 122 медала: 14 златни, 40 сребърни, 68 бронзови медала, както и 61 почетни грамоти. Изключително постижение за България е абсолютното първо място на Иван Иванов на XIV Международна олимпиада по физика през 1983 г.

През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния, учредяват Международната олимпиада по физика и участва във всички 49 издания на олимпиадата оттогава насам.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес