Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България не иска да приобщава бежанци, но ще интегрираме децата им

05 април 2017, 15:23 часа • 2581 прочитания

Докато и през тази седмица върви скандалът с отмяната на постановление 208 - за интеграцията на бежанци, с което се даваха пари на български общини, ако те представят план за интегриране на получили статут на бежанци в България хора, вече излезе друго предложение - за интеграция на децата на бежанци. Припомняме, че според обещание на правосъдното министерство постановление 208 ще бъде редактирано и пуснато за обществено обсъждане утре, 7 април.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Предложението представлява наредба за приемане и обучение на децата на бежанци, като тази наредба вече е подписана от просветния министър Николай Денков. Наредбата е публикувана на сайта на Министерството на образованието (МОН).

Според документа децата на бежанците имат право на безплатно образование в държавните и общински детски градини и училища, като биват приемани над утвърдения план-прием. За записване родителите трябва да подадат заявление до регионалното управление по образованието, както и да попълнят карта за образователното ниво на детето си. Картата е неразделна част от протокола за проведено събеседване, с който специална комисия ще насочва децата в кой клас да бъдат записани, както и дали е необходимо допълнително обучение по български език и по други учебни предмети. Именно по отношение на нивото на владеене на български език родителите/настойниците ще трябва да дадат предварително информация - доколко детето владее родния ни език.

Преди записването е необходимо да се посочи също последната завършена група, клас, етап или степен на образование, профил или професия, както и предпочитания в кой клас да бъде записан ученикът. Специална комисия в училище предлага също и в какъв профил или специалност от професия да учи детето, както и формата на обучение - задочна, индивидуална, самостоятелна или вечерна.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Българските училища ще могат да приемат желаещите да учат чужденци през цялата година, но не по-късно от 30 дни преди края на втория учебен срок.

Към ноември, 2016 година, едва 55 деца на бежанци ходеха на училище, основно в София, припомня в. "Сега". Само 10 ходят на курсове по български език.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес