Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земеделският министър: Защо и едрите производители да получават помощ заради Украйна

19 януари 2024, 13:07 часа • 1678 прочитания

Трябва да се проведат много внимателни разговори кой има нужда и кой колко загуби търпи вследствие на войната в Украйна и пазарната конюнктурна ситуация. Такава задача е възложена на екип на МЗХ и в понеделник сутрин анализът трябва да е готов. Това заяви Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, който днес откри българския щанд на международното изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица Берлин 2024".

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

"Известно е, че в икономиката има печалба от мащаба, т.е. трябва ли всички да получат? Най-големите трябва ли да получат? И на тази база да се определи какви модулации трябва да се сформират, за да може да има бюджет и да бъдат подкрепени тези, които реално имат нужда", подчерта Вътев, цитиран от БТА.

Помощи заради ниските борсови цени

Още: Министър Вътев обясни къде са най-големите измами в земеделието

"В отношенията между Министерството на земеделието и храните и която и да било браншова организация няма никаква драма, със зърнопроизводителите също. Известно е, че те доста изненадващо за нас, след приемането на бюджета, имайки предвид, че предходната година изключително коректно и толерантно отказаха украинска помощ, но поради много ниските борсови цени през тази година решиха, че могат и те да поискат компенсации за войната. Затова в понеделник, 22 януари, от 16:30 часа в Министерски съвет е насрочена среща с тях", обясни земеделският министър.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Среща с украинския земеделски министър

Вътев имаше и среща с украинския земеделски министър Микола Солски, на която той е твърдял, че на среща в Давос министър-председателите на двете страни са се договорили, но Вътев е посочил, че докато той не се срещне с акад. Денков не може да поеме никакви ангажименти. "Ние искаме нашите производители, които търпят в момента щети на пазара поради дъмпинговите цени на Украйна, да бъдат защитени", заяви българският министър.

Той е подчертал пред украинския си колега, че се създава огромно напрежение поради идеята за либерализация на търговията с абсолютно всички украински стоки. Солски е отвърнал, че това не е вярно, но по думите на Вътев тепърва ще се изяснява истината.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Вносът на украинско зърно в България: Земеделските министри се разбраха

България се представя на международното изложение в Берлин за 33-и път със собствен щанд от 143 кв. м, на който ще бъдат изложени продуктите на 11 производители. Те представят млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес