Повишението на заплатите у нас ще продължи с бързи темпове и през следващите няколко години, става ясно от есенната макроикономическа прогноза на Министерство на финансите.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
През настоящата година се очаква компенсацията на един нает да нарасне с 8.8%, което е ускоряване спрямо пролетното издание на прогнозата. Тогава се очакваше ръст от 6.4% за тази година. През следващата 2022 година темпът на растеж ще се забави минимално, като се очаква да достигне 7.8% към края на периода. В периода 2022-2024 година се очаква заплатите да нарастват с висок темп от над 7% на година, става ясно от прогнозата.
„Оценките за нарастването на доходите от труд в средносрочен хоризонт са ревизирани във възходяща посока, като по-съществено повишение на показателя може да се очаква през 2021 и 2022 г.“, сочи документът.
Завишаването на прогнозата се дължи на повишение на доходите от труд в сектора на услугите и по-конкретно в сектор държавно управление, образование и хуманно здравеопазване. Освен това по-бързото възстановяване на производителността на икономиката също ще подкрепи скока на заплатите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Според прогнозата на финансовото министерство, още през тази година нивото на брутния вътрешен продукт на един зает ще надхвърли предкризисната си стойност от 2019 година. Това означава, че българската икономика демонстрира признаци на устойчиво възстановяване. Очакванията са за растеж на производителността на труда в размер на 3.9% за тази година.
БВП и инфлация
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Българската икономика ще нарасне с 4% през тази година, сочи макроикономическата прогноза на финансовото министерство. За следващата 2022 година очакванията са дори по-високи – ръст от 4.9%. През 2023 година и 2024 година икономическият ръст ще се забави леко до съответно 3.7% и 3.4%.
Нарастването на общото равнище на потребителските цени се очаква да продължи да се ускорява и в края на 2021 г. да достигне 3.8% (при очаквано 2.8% в прогнозата от пролетта). Водещ принос за това ще имат енергийните стоки, като транспортните горива се очаква да поскъпнат с малко над 24% към декември 2021 г., става ясно от документа.
Средногодишната инфлация през 2021 г. се прогнозира да бъде 2.2%, докато през 2022 година да се забави до 2%. Това до голяма степен ще се дължи на очакваната динамика на международната цена на петрола, което ще доведе до слабо поевтиняване на автомобилните горива, сочи прогнозата. До края на прогнозния период инфлацията в края на годината се очаква слабо да се ускори до 2.2% през 2024 г.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС