Министерството на енергетиката e изготвило законодателни промени, които имат за цел да минимизират авариите при електроснабдяването през зимата вследствие на влошени метеорологични условия. Това съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов. Той се срещна с ръководството на Националното сдружение на общините в Република България, като бяха обсъдени мерки за недопускане в бъдеще на критични ситуации със спиране на електрозахранването за дълги периоди от време, както в последните дни на 2024 г.
Процент от инвестициите за поддръжка на мрежата
Участниците в срещата постигнаха съгласие по предложението на енергийния министър, че е необходимо в законодателството да бъде фиксиран минимален процент на инвестициите, които правят електроразпределителните дружества за поддръжка, рехабилитация и ремонт на мрежата. Инвестиционните им програми следва да бъдат публично достъпни и по тях да се произнася и местната власт преди утвърждаването им от Комисията за енергийно и водно регулиране, е друга мярка, оповестена от министър Малинов.
Още: Авариите с тока: Четири мерки за справяне с проблема
Засиленият контрол по реалното изпълнение на инвестиционните програми на ниво община е от решаващо значение. Санкциите за неизпълнение на инвестициите ще бъдат значително завишени, стана ясно още по време на срещата. В законодателството ще бъде включено и нормативно изискване към електроразпределителните дружества да осигуряват алтернативно електроснабдяване при дълготрайни аварии. Предвидените неустойки в общите условия на дружествата с техните клиенти следва да бъдат завишени, смятат участниците в срещата.
"Отпуснатите от държавата над 2 млн. лв. за подпомагане на потребителите, останали без електричество в последните дни на миналата година, допълват неустойките, които следва да платят електроразпределителните дружества, а не ги отменят“, подчерта министър Малинов. По неговите думи, най-подходящият механизъм за изплащане на сумите е чрез НАП или НОИ, които разполагат с необходимата база данни за това. През идните дни предстои поисканата от електроразпределителните дружества информация за техни клиенти, останали без ток, да бъде сравнена с данните за това на общините.
Още: КЕВР ще проверява извънредно трите ЕРП-та заради авариите
Необходимо е да бъде направена историческа справка за повторяемостта на авариите в определени участъци. "В рисковите зони, където аварии се случват най-често, въздушните електропроводи трябва да бъдат преместени под земята“, подчерта енергийният министър.