Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Закон за защита на работници срещу некоректни работодатели искат синдикатите

23 януари 2014, 07:59 часа • 48142 прочитания

И в момента е възможно според закон да се запорира имущество на работодател и да бъде продадено, за да се върнат задължения към работниците, но процедурата е сложна. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ.

От своя страна Снежана Славчева от БСК отвърна, че следва да се помисли за по-добра защита на доходите на служителите. Но в момента, с новото предложение, което ще се обсъжда в Тристранката, ще има колизия с действащото законодателство, каза представителят на работодателите.

В момента работникът е на последно място при изплащане на дългове на предприятие в несъстоятелност. На първо място е държавата, после са банките, после е междуфирмената задлъжнялост и накрая са служителите, посочи Мика Зайкова. Само в България няма истински механизъм за защита на работниците – а те са равнопоставени кредитори наред с всички останали.

Редовна практика е да се създаде дъщерна фирма, която да изработи продукция, да върне себестойността на фирмата-майка и работниците да останат „с пръст в уста”, посочи Чавдар Христов. Той посочи, че е редно работниците да са първи на опашката на кредиторите – банките не са толкова застрашени, защото вземанията на служителите не са толкова голяма част от общите дългове.

Новото предложение за въвеждане на механизъм на защита не е за предприятия, които са в несъстоятелност, а за такива, които си работят, но не плащат, посочи Христов. В Германия има законодателен текст, според който работодателите може да лежат в затвора, ако не платят заплатите навреме. Същото е и в Белгия, завърши Христов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес