Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Забраниха дребния шрифт в рекламите за ипотеки

14 юли 2016, 11:16 часа • 2764 прочитания

Забранява се използването на дребен шрифт в рекламите и договорите за ипотечен кредит. Този текст от новия Закон за кредитите за недвижими имоти на потребители приеха депутатите на второ четене.

Законо­проектът бе внесен от Министер­ския съвет през февруари и бе приет на първо четене през март. Решението беше взето с 69 гласа "за" и 6 "въздържал се".

Според вносителите с него се въвеждат евроизисквания, които трябва да направят пазара на ипотечни кредити у нас по-прозрачен, по-ефикасен и по-конкурентен и в същото време да са по-защитени потребителите, кредиторите и кредитните посредници.

Според новите текстове ако решим да си купуваме собствено жилище, банката, фирмата за бърз кредит или кредитният посредник трябва да ни обяснят всички уловки. Това означава, че за всяка цифра – било то лихва или друго число, ще трябва да посочат точно какво стои зад нея. А именно – за какъв размер на кредита става въпрос, при какъв годишен процент на разходите (ГПР) са конкретните сметки и за колко години, както и колко ще плаща клиентът – всеки месец и общо за целия срок на договора. Дори ще трябва да ни предупреждават, ако има валутен риск.

Всички задължителни елементи – общо 10 на брой, ще трябва да са показани с абсолютно еднакви букви и цифри, като новото изискване е размерът на шрифта да не е по-малък от 12.

Когато с потребителя са уточнени всички тези подробности по договора за кредитирането, той ще има право да получи проект на контракта, с който да се запознае на спокойствие и да реши дали иска в крайна сметка да го подпише. От новите текстове става ясно, че този срок трябва да е не по-малък от 14 дни. Той ще започне да тече от момента на предоставянето на информацията на клиента.

Друг основен момент в закона е, че кредиторът трябва да оцени кредитоспособ­ността на потребителя, преди да му отправи предложение. Заемите ще се дават само ако получателите им са достатъчно надеждни. Целта е банките да правят по-отговорни оценки на финансовите възможности на клиенти си и да предотвратяват случаите на свръхзадлъжнялост сред кредитополучателите.

Запазва се и забраната за събиране на такси за усвояване и управление на кредита, както и за събиране на няколко такси за едно и също нещо. Ако кредиторът или консултантът ни искат такса за съвет по кредита, то тя ще се плаща само срещу сключен договор с тях.

Новата промяна, която въвеждат депутатите, е, че потребителят, ипотекираният длъжник или поръчителят ще имат право да получат информация за договора копия от него или извлечение по сметка под формата на погасителен план за извършените и предстоящите плащания. Чрез новата разпоредба банката ще има право да се свърже с длъжника или неговия поръчител, ако кредиторът установи, че има затруднения при погасяването на кредита. Предвиден е и текст, с който кредиторите ще са длъжни да уведомяват клиентите си със заеми в чужда валута, ако поради промени в курса погасителната вноска скочи с над 20%.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес