Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всяка втора фирма спира плащанията в брой, показва проучване

16 декември 2019, 15:25 часа • 11309 прочитания

Драстично се е увеличил броят на фирмите, които декларират, че след 31 януари ще спрат използване на фискални устройства. Това означава, че те ще спрат да приемат плащания в брой. Това съобщи зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев. 

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Той поясни, че във връзка с Наредбата за касовите апарати - Н18, проучването на БСК за очакванията на бизнеса за 2020-та година показало, че всеки втори от анкетираните ще откаже ползването на касов апарат. 31% ще трябва да подменят софтуера за управление на продажбите. 22% все още не са наясно какво да направят, за да отговорят на изискванията на наредбата.

"Разговаряйки с производители на софтуер, установихме, че това, което се очаква през януари е времето, в което ще се инсталира новият софтуер, така че наистина е важно, който не е взел решение, да го вземе в най-скоро време", отбеляза Попдончев.

"На счетоводните фирми им е по-лесно да спрат разплащанията в брой. БСК също ще спрем плащания в брой, предполагам в медиите – също", каза той, конкретизирайки къде ще спрат кешовите плащания. "Индивидуално за предприятието е, поясни той - в зависимост от структурата на клиентите, с които работи" и предположи, че всички, които имат 5 и под 5% плащания в брой на годишна база, ще направят усилия да излязат извън обхвата на Наредбата, прекратявайки приемането на суми в брой.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

31 януари 2020 г. е крайният срок, според Наредбата и засега няма индикации той да бъде променен. "Ако фирмите сега трябва да вземат това решение доста са закъснели, защото януари е месецът, в който всички фирми ще внедряват новия софтуер за управление на продажбите за тези, които вече са взели решение", коментира Поподончев.

"Ако оставате да ползвате фискално устройство и софтуер за управление на продажбите и не сте си избрали софтуер и фискално устройство, вече доста сте закъснели", каза той на представителите на бизнеса и добави, че ако някой реши да не използва кешови плащания – такова решение може да вземе във всеки един момент до 31 януари. "Който се се колебае, е хубаво да вземе решение по-скоро", категоричен е той.

Заявката за спиране на кешовите разплащания не означава преминаване към сивия сектор, а към безкасови операции, убеден е той.

"Работните групи в НАП продължават да генерират идеи във връзка с облекчаване на режима. Целта е да се извадят по възможност разплащанията с банкови  карти от обхвата на Наредбата, но за съжаление това не е възможно и ще трябва и за картови разплащания също да се издават фискални бележки. Има възможност тези бележки да са електронни, т. е. решена е едната част от задачата - как да стига информацията за извършената продажба от бизнеса до клиента, но това което е трудно да се реши е как тази информация да бъде предавана от бизнеса в НАП", посочи зам.-председателят на БСК. "Защото, както поясни той - вероятно заради теча на данни от НАП, няма техническа възможност и канал, по който информация от бизнеса да отива към НАП, освен през каналите на мобилните оператори".

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Той уточни, че всяко фискално устройство е снабдено със сим карта и всъщност данните за продажбите преминават с помощта на мобилните оператори. "В тази посока се опитваме да работим в момента, за да дадем допълнителни алтернативи на текста в Наредбата, иначе, тя остава във вида, който е и от 1 февруари 2020 г. трябва да се изпълнява от всички", заключи той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес