За периода на кризата, породена от епидемията от коронавирус, и приходите, и разходите на българските общини намаляват драстично. Въпреки спадовете, обаче, повечето общини приключват периода на кризата с излишъци в бюджетите си, затова не се нуждаят от държавно подпомагане. Това съобщи министърът на Владислав Горанов, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Значителен спад се наблюдава в приходите на общините, като към 30 април в сравнение със същия период на предходната година средствата, събрани от данъка върху недвижимите имоти, са по-малко със 75.7 милиона лева; с 42.2% милиона по-малко са парите, събрани от данъка върху превозните средства, а неплащането на таксата за битови отпадъци е спаднало с 95.4 милиона лева на годишна база, съобщава още министърът на финансите. Горанов отбелязва, че с приемането на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, срокът за ползване на 5% отстъпка при предсрочно плащане на данъците за недвижими имоти и превозни средства, която важи до края на април, бе удължен до края на юни. Срокът за плащане на таксата за битови отпадъци също бе удължен до края на юни.
Това е изместило традиционния силен месец за събиране на средства в общинските бюджети – април, към юни, като се очаква в края на юни липсите в общинските бюджети да бъдат компенсирани с плащането на данъците.
Намаляват и разходите на общините по време на извънредното положение, отчита още министърът на финансите. Към 30 април в сравнение със същия период на предходната година спадът е с 68 милиона лева, като 17 милиона лева от тях са за издръжката на такива дейности. Същевременно, към същия период се отчита намаление на просрочените задължения по общинските бюджети в сравнение с края на 2019 г. с 27,2 млн. лв., в т.ч. намаление с 26,4 млн. лв. в местни дейности.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Така въпреки отбелязаните спадове на приходите и разходите към 30 април, за същия период общините приключват с положително бюджетно салдо (излишък) в размер на 338,7 млн. лв., в т.ч. 115,4 млн. лв. излишък в местни дейности и 223,2 млн. лв. излишък в делегираните от държавата дейности и дофинансирането им. Извън посочения излишък, който е само за първите четири месеца на настоящата година, общините приключиха с наличности от 991,4 млн. лв. бюджетната 2019 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Поради всички тези разчети Министерството на финансите смята, че няма основания за предоставяне на финансови компенсации за общинските бюджети от държавата, допълва финансовият министър Владислав Горанов.