България продължава да работи активно по техническата подготовка за влизане в еврозоната. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, предаде БТА.
Донев: Еврозоната ще допринесе страната ни да стане по-богата
"През тази година ние не изпълнявахме конвергентните критерии по отношение на инфлацията и законодателната рамка, което доведе до това отлагане с една година. С влизане в еврозоната лихвите по държавния дълг ще паднат. Ще паднат и лихвите за домакинствата и за бизнеса, тоест това е един разход, който те ще продължат да правят, докато сме само с един крак в еврозоната. Когато влезем окончателно, ще имаме позитиви, които в момента още една година ще губим", посочи вицепремиерът.
"Работим по всички цели в Плана за възстановяване и устойчивост, свързани с второто и третото плащане, които по някакъв начин не са засегнати от решението на парламента по отношение на промени на дадени ангажименти в сектора на декарбонизацията", каза още той.
Пеканов отбеляза, че Министерството на икономиката и Министерството на околната среда и водите изготвят аргументирана позиция на България защо някои от залегналите цели към тази година не е възможно да изпълним с оглед затруднената ситуация с енергията.
"Когато тази позиция е готова през месец март, тя ще бъде изпратена към Европейската комисия, след което ще има дискусии как да заложим по-реалистични цели, а от друга страна как да постигнем целите за декарбонизация и на Зелената сделка, които остават релевантни, посочи Пеканов.
Вицепремиерът участва във форум в София, посветен на Националния план за възстановяване и устойчивост и испанския опит, организиран от Българо-испанска търговска камара и Либерален институт за политически анализи. Испания е първата страна от ЕС с одобрен План за възстановяване и първата, получила средства от Фонда за възстановяване, а ЕК я определи като икономика, която ще расте най-много през 2023 г. Сред участниците във форума е Франсиско Фонсека Морийо, дългогодишен директор на Представителството на ЕК в Испания, с над 35 години стаж в европейски институции.