Днес в Народното събрание започна дебата преди второто четене на Законопроекта за държавния бюджет за догодина. След пет часа на процедурни хватки депутатите си останаха на първа точка от обсъждането - къде да бъдат вписани приходите от новия данък от 20% върху приходите на ВЕИ сектора.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Междувременно представители на ВЕИ сектора излязоха на протест пред Народното събрание. Те се обявиха твърдо против новата такса, която е "икономически необоснована и приета на тъмно".
Собствениците на малки централи казват, че въвеждането на таксата ще доведе до фалит за бизнеса им. Те дори "погребаха" слънчев панел пред НС. Председателят на Народното събрание Михаил Миков се е срещнал с представители на Българската ветроенергийна асоциация в парламента. На срещата фотоволтаиците категорично са заявили, че не приемат въвеждането на таксата.
Идеята работниците да могат да съветват работодателите кои машини и инсталации да бъдат спрени, защото са опасни, обсъждаха синдикатите, бизнесът и правителството на заседание на Тристранния съвет. Това може да стане след промени в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Позициите на бизнеса и синдикатите обаче не бяха единодушни.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
"Много скоро тези хора, които гледате тук, това са нашите работници, аз съм собственик на малка такава централа, те ще излязат на улицата, защото няма да имат работа", каза Стоян Беличев пред БНТ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
"Диалог няма, обещанията на министъра бяха всяко решение да се взима на разговори с нас, но до момента това не се случва", смята Петър Лазаров.
"Ние проектираме и изграждаме такива централи, а никой не се е допитал до нас, абсолютно никой", отбеляза Светлана Пейчева.
"В крайна сметка има и съд след това, тази държава не може повече така да продължава! Конституционния съд, сезиране на Брюксел - това ще е, това са по-ефективните мерки, както се вижда, в тая държава", допълни Неделчо Бонев.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни