Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Търговци на горива очакват цени в посока нагоре заради нов закон

07 януари 2019, 12:30 часа • 6440 прочитания

Монополът в цените на горивата ще стане пълен, в момента на влизането в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Така смята Пламен Стоянов - член на Управителния съвет на Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива, по време на пресконференция в София. Той посочи, че ако законът влезе в сила около 2000 души ще останат без работа.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

"Винаги съм мислел, че законите се приемат, за да служат на обществото и хората. Явно съм наивник, защото законите, които се приемат напоследък в България, не са добри за обществото", заяви Стоянов.

Той посочи, че в момента собствениците на станции за пълнене и данъчни складове работят спрямо закона. "Въпросът ми е, как точно с този закон ще се защитят интересите на държавата от сивата икономика? Отговорът е, че с въвеждането на минимален обем той не може да бъде покрит от малките пълначни станции и данъчни складове. А ако те отпаднат от пазара, българските граждани ще бъдат принудени да купуват от 2-3 големи доставчици и ще стане пазар без конкуренция – т.е. монопол", обобщи Стоянов.

Той припомни, че друга промяна, която ще бъде въведена със закона, е минимум от 10 000 газови бутилки на съхранение за дистрибуторите.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

„Те ще струват около 500-600 хил. лв. Колко от дребните търговци могат да си позволят тази цена? Комисията, изготвила закона, не е публикувала никаква икономическа обосновка относно тези 10 000 бутилки. По този начин ще се създаде поредната бариера за навлизане и оставане на пазара. Този закон е обиден за всеки средно интелигентен човек в страната. На някого направи ли му впечатление как тихичко го приеха? С прилагането на този закон държавният бюджет ще претърпи огромни загуби и главният потърпевш отново ще бъде българският гражданин, защото лобистките текстове водят до монопол, а монополът – до по-високи цени“, каза още Стоянов.

Той посочи, че след влизането в сила на закона ще отпаднат много от малките обекти и тези, които захранват малките населени места.

„Това ще доведе до монопол и даже очаквам, че и след влизане в сила на закона ще има изкуствено задържане на цените на горивата, но нека да изчакаме една година и тогава да видим къде ще отидат цените. Тогава вече няма да има кой да ги спре.

И в момента държавата казва: „Ние не можем да влияем на цените на горивата, това е свободен пазар“. И наистина е така. В момента, в който малките фирми няма да ги има, няма кой да удържа цените. И тогава никой нищо няма да направи. В момента има монопол, но той не е абсолютен. С влизането в сила на закона, той ще стане абсолютен“, заяви Стоянов.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Припомняме, че Законът за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, бе приет окончателно в средата на юли. Депутатите записаха, че промените ще влязат в сила 6 месеца по-късно. Законопроектът предизвика моментални протести на дребните търговци на горива, които смятат, че измененията са в полза на най-големите в бранша.

Най-спорен се оказа чл. 8 от закона, като той също беше приет от депутатите. Във финалния си вариант изискванията към търговците бяха смекчени спрямо внесените първоначално предложения. Последната редакция на измененията беше предложена от депутата от ГЕРБ Мартин Тимчев, като те предвиждат изискването за уставен капитал за търговците, съхраняващите и транспортиращите горива, да бъде 1 млн. лв. (или активи на стойност поне 1 млн. лева), а първото предложение беше 3 млн. лева. За всяка бензиностанция ще се изисква гаранция от, 20 хил. лева, превозвачите на течни горива ще трябва да предоставят обезпечение от 3 хил. лева за всяка цистерна. Относно изискваната за търговците на бутилки с втечнени газове LPG - дистрибуторите трябва да разполагат с минимум 10 хил. собствени бутилки за съхранение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес