Свиването на икономическата активност от Европа до Азия дава тласък на притесненията, че увеличаващите се цени на храните и горивата и войната в Украйна ще тласнат света към рецесия.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Производството в еврозоната отбеляза спад за втори пореден месец през август, след като рекордните цени на енергията и храните намалиха търсенето. Това вреди на все повече сектори, сочат данните от проучването за месец август на S&P Global, публикувани във вторник. Докато при производството се отчита спад, почти не се наблюдава тенденция за възстановяване на най-пострадалите от пандемията сектори като туризма, предава Bloomberg.
PMI индексът на мениджърите по поръчките се задържа на ниво от над 50 пункта, но въпреки това се отчита забавяне в активността на фирмите.
В Азия японското производство се сви, след като растящите нови случаи на COVID допълнително намалиха търсенето в страната, която е измъчвана от растящата инфлация.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Активността в австралийския сектор на услугите пък се сви за първи път от седем месеца, въпреки възраждането на туризма в страната след края на пандемията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Данните повдигат притесненията за световната икономика, след като повечето централни банки отговорят на инфлацията чрез повишаване на лихвите си.
Съществуват обаче и добри новини: данните за PMI от САЩ, които ще станат ясни по-късно във вторник, се очаква да покажат подобрения в секторите на производството и услугите.
В Китай обаче политиката на правителството за „нулев COVID“ и сътресенията на пазара на недвижими имоти нанасят удар върху потребителското и бизнес доверие в страната.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Що се касае еврозоната числата сочат към „свиване на икономиката през третото тримесечие“, казва икономистът на S&P Global Андрю Харкър. „Намаляващо производство се наблюдава в редица сектори, от фирми за производството на основни стоки и автомобилостроене до компании в сферата на туризма недвижимите имоти“.
Данните за Германия са особено притеснителни. През март най-голямата европейска икономика отчете най-резкия спад в промишленото си производство от юни 2020 година. Страната се изправя пред предизвикателството да намали зависимостта си от руския природен газ на фона на намаляването на подаването след началото на войната в Украйна.
Междувременно във Франция общият PMI индекс се понижи изненадващо през август до 49.8 пункта от 51.7 пункта през юли, а PMI индексът на промишлената активност в страната удари 27-месечно дъно.
„Общият PMI индекс за еврозоната предполага, че икономиката ѝ се насочва към рецесия под натиска на растящите разходи за енергия, като най-лошото вероятно предстои“, казват от Bloomberg Economics. „Въпреки това не се очаква икономическата слабост да попречи на ЕЦБ да предприеме ново голямо увеличение на лихвените проценти през септември“.