Не сме водили статистика как се е отразил вчерашният протест срещу високите цени. Това заяви Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия. Той уточни, че от НАП са обещали да представят данни какъв е бил ефектът още днес (14 февруари)
Вълканов цитира и пазарен анализ на КЗК, според което основните причини за вдигането на цените са повишените производствени цени и повишените разходи за реализация на продукцията (например при внос транспортът, за да дойде продуктът, го оскъпява) - КЗК проверки прави и съответно изготвя после анализ, като идва с полиция, запечатва помещения и нищо не можете да скриете. Няма по-висока печалба от 4% за големите търговски вериги, увери Вълканов пред БНТ. Той описа състоянието на сектора като "нормално", но и като всеки друг сектор не може да не се работи изобщо без загуба.
Още: Горещите теми в интернет на 13 февруари: Бойкот на магазините и българският Джаба (ВИДЕО)
Обществен враг
Ние сме удобен враг - чуждият е лош, без значение колко са инвестициите. Никой не се интересува как се формира цената, всеки гледа крайната стойност и никога надолу по веригата, коментира Вълканов. По думите му, голямата част от сравненията на България с други европейски страни не са релевантни. Мога да кажа, че има единични стоки, които много се доближават като цена навсякъде в Европа - една от тях е маслото, но причината е, че ние масло не произвеждаме. Маслото го внасяме - качеството е същото, увери Вълканов.
"И аз като отида в Гърция и си поръчам сувлаки ми е по-вкусно, отколкото в София" - с тези думи Вълканов илюстрира какво значи "усещане". Той е категоричен, че таван на надценката е непродуктивна мярка - но каза: Хайде тогава да го въведем, да има контрол на цените, за 2 години и да видим какво ще стане. След като се коментира сериозно, нека. Навсякъде, където се прилага - Унгария, Хърватия, Румъния - инфлацията е по-висока, отколкото у нас.
Още: Цените падат и ГЕРБ няма да подкрепят таван на надценката: Първи тест за кабинета "Желязков"