Повишението на цената на природния газ за ноември няма да надвиши с 8 процента тази за октомври. Това съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов по време на днешното открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
На него беше обсъдено предложението на обществения доставчик за поскъпване със 7,49 процента на синьото гориво за следващия месец.
По думите на Синабов повишението на цената на природния газ за ноември се дължи основно на по-големите заявени количества за следващия месец, съгласно подписаните договори на "Булгаргаз" и крайните клиенти. По този начин делът на количествата природен газ по договора с Азербайджан намалява.
Поскъпването в Европа
Синабов отбеляза и, че от подаването на заявлението до момента индексът на най-голямата европейска газова борса TTF бележи значителен ръст. Той посочи, цитиран от БТА, че ценообразуващият индекс за ноември е с 11 процента по-висок от този за октомври.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: Цената на природния газ в Европа е невиждана от десет месеца
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че макар и в малка степен ще има актуализация на данните на "Булгаргаз" към 1 ноември. Той добави, че поскъпването на синьото гориво за следващия месец е по причини, които не зависят от "Булгаргаз", КЕВР, а и от България като цяло, защото те са свързани с нестабилността в района на Близкия изток. Според него това е причината цената на индекса на TTF да нараства значително. Въпреки това повишение, което е над 10 процента за месеца, то не се отразява в пълен размер от "Булгаргаз". До голяма степен това се дължи на доставките на азерски газ, чиято цена не е свързана с тази на природния газ, а на суровия петрол. От друга страна тя подлежи не на едномесечно, а на тримесечно актуализиране, допълни Иванов.
Вече започва есенно-зимния сезон, което увеличава цялото потребление на природен газ в страната и съответно намалява делът на азерския газ, добави председателят на КЕВР. "Повишението, което се предлага от заявителя "Булгаргаз", наистина е значително по-малко от повишението, което е на международните газови борси и специално на тази, която е референтна за нас – в Нидерландия", заяви Иван Иванов. Той отбеляза, че за първи път подземното газово хранилище в Чирен е изцяло запълнено. Това е основание да се счита, че при някои по-резки промени, България има ресурс поне първоначално да ограничи негативното им въздействие.
Още: Газовото хранилище в Чирен е запълнено на 100%
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?