Конфликтът около наложената 20-процентна такса на производителите на зелена енергия продължава да се разгаря. Днес Министерски съвет прие своя позиция по конституционно дело №1 от 2014 година, свързано с твърденията на президента Росен Плевнелиев, че таксата от 20% за ВЕИ производителите е противоконституционна. Според правителството обаче въпросният налог не противоречи на Конституцията.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
"В конкретния случай таксата има възпираща функция по отношение на по-нататъшното нарастване на производството на електрическа енергия от вятърна и слънчева енергия. Тя има и балансираща функция по отношение на производството и потреблението на тази енергия, тъй като неконтролираното нарастване на производството на такава енергия води до непропорционално засягане на интересите на останалите производители и на крайните снабдители", пише в позицията на Министерския съвет.
Според кабинета въведената такса се използва за инструмент на определена политика, провеждана в съответния сектор. "Доколкото всяка политика е насочена към постигането на определена цел, предназначението на подобна такса е да промени поведението на стопанските субекти в сектор", смятат министрите.
В позицията им се посочва, че законодателят не е задължил всички ВЕИ производители да участват в регулирания пазар и те имат право на избор. Веднъж направил своя избор стопанският субект обаче доброволно се е съгласил да е подчинен на съответен режим, заради факта, че той му гарантира дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия на преференциални цели, смятат министрите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Президентът Росен Плевнелиев сезира Конституционния съд във връзка с 20-процентната такса в края на януари. Въвеждането на налога бе предложено от партия „Атака” и бе гласувано от парламента в началото на декември. То обаче предизвика остро недоволство сред производителите на зелена енергия, които заявиха, че така се цели унищожаване на техния отрасъл. Представители на ВЕИ-тата организираха и няколко протеста.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
По повода еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер изпрати писмо до България, в което обявява, че ЕК смята да защити вече изградените у нас ВЕИ-инсталации.