Собственият капитал в баланса на българската банкова система е намалял с 1,6% към края на април тази година на месечна база. Това показва отчетът на БНБ за банковата ни система.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Намалението на капитала е от 194 млн. лева. Според БНБ това е факт основно заради "влияние на динамиката при неразпределената печалба".
Освен собствения капитал, намалява и печалбата на банките. Към края на април тя е 396.5 млн. лв, като за същия период на миналата година е била 413 млн. лева. На годишна база това е с 4% по-малко (или с 16.5 млн. лв.), но все пак спадът е по-малък, отколкото през март, когато беше 7,64% през март, но пък е повече, отколкото през февруари, когато е 2,5%.
Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, за четирите месеца на годината са 131 млн. лв. (при 162 млн. лв. към 30 април 2017 година).
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
През април има увеличение от 0,2% на брутните кредити – т.е. 183 млн. лева повече на месечна база. Растежът е при вземания от кредитни институции – 2,9%, като брутният кредитен портфейл достига 57,5 млрд. лева. Най-голям растеж има при кредитите за нефинансови предприятия – 1,5% т.е. малко над половин милиард лева. Домакинствата са взели с 0,6% повече заеми (118 млн. лева), а държавните институции – с 3,7% (22 млн. лева).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Кредитите на годишна база показват растеж във всички сегменти. Жилищните растат с 12.6% до 9.996 млрд. лева, а потребителските - с 4.4% до 9.2 млрд. лева.
Депозитите в банковата система продължават да растат – с 0,4% т.е. 320 млн. лева, като общо стигат 84 млрд. лева. Домакинствата са депозирали 397 млн. лева повече на месечна база, а държавата – 272 млн. лева, докато кредитните институции са вдигнали депозитите си с 260 млн. лева.