Собствениците на ВЕИ искат цените на електроенергията, добита от ВЕИ, да са на база на реалните производства.
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Това стана ясно по време на обществено обсъждане в КЕВР за определяне на преференциални цени на електрическата енергия, произведена от ВЕИ и актуализация на преференциални цени на електрическата енергия, произведена от биомаса.
Огнян Винаров от Граждански контрол заяви, че у нас ВЕИ секторът трябва да се стимулира и развива, но цялата процедура по индивидуалната работа с фамилните ВЕИ е много затруднена. Цените в България са твърде високи на фона на цените на ВЕИ в световен мащаб, заяви Винаров.
От Българската фотоволтаична асоциация заявиха, че е важно насърчаването на фотоволтаици, както и че ще предложат промени в наредба №6.
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката
От Българската соларна асоциация заявиха, че нямат възражения за цените, но генерират загуби от 5%. Друга грешка е, че е взета предвид амортизация за 20 години а трябва да са 17 г., защото, ако някой иска да си изгради централа, това може да стане към 2018 - 2019 г., т.е. времето за отчитане на амортизцацията трябва да е по-малко.
Николай Ялъмов от Българска асоциация за биомаса изрази становище на дружеството за актуализацията на цените на тока, произведен от биоотпадъци и други видове отпадъци. Според него ценообразуващите фактори са некоректно зададени в самото начало. В сегашното ценообразуване КЕВР трябва да се съобрази и да премине към по-глобално изчисление на цената, заяви Ялъмов, цитиран от БГНЕС.
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
От друг ВЕИ производител пък заявиха, че не са взети предвид разходи за работна заплата, суровини и транспортни разходи. За транспорт този разход трябва да бъде еднакъв за всички централи, а в момента това не е така. Разходите за работна заплата също, според тях са занижени. Трябва да се видят формулите при изчисляване на цените. Те поискаха и всички сегменти, които служат за образуване на цената, да бъдат посочени.
Според други производители на електроенергия пък разходите за суровина са малко. Те дадоха като пример факта, че за тях разходите за суровина са равни на 0, защото централата практически използва отпадъците си. 11% от дървесината, от дървесината, която получават обаче е под формата на кори и тези 11% кори на дървета трябва да бъдат наситнени, смесени и транспортирани. Проблемът е, че това са само 40% от биомасата, която се гори и останалите 60% от биомасата се купува от пазара, което са разходи.
Пламен Младеновски от работната комисия в КЕВР заяви за цената на тока, че начинът за ценообразуване на ВЕИ става по рамки, в които всички, които попаднат в тази рамка трябва да се съобразяват и затова посочените искания за индивидуални цени не могат да бъдат реализирани.
Още: Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове
Още: Бивш министър на енергетиката се обяви за по-ниска цена на тока
Защо се дават преференцилни цени на топлофикациите, които работят по комбиниран способ и получават сертификати за високоефективно производство на електро и топло енергия. ТЕЦ София и ТЕЦ София - Изток са строени преди повече от 50 г. и тогава държавата е дала парите за тях и са изпълнени по проект като от тогава досега работят по комбиниран способ, защо сега получават преференциални цени за техния способ, попита Тодор Георгиев.
КЕВР не защитава интересите на хората и не е необходим такъв посредник между гражданите и енергийните дружества. Специалистите при вас се чудят как да направят по-високи цените и мамят и за пренос и за цени на газ. КЕВР е паразитен орган, който трябва да се разпусне, заяви друг гражданин Георги Георгиев.