Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдиците на КТБ обвиниха квесторите, уверяват и, че са събрали 600 млн. лева

24 февруари 2017, 18:00 часа • 2219 прочитания

600 милиона лева е събраната сума от синдиците на Корпоративна търговска банка, твърдят синдиците на банката Ангел Донов и Кристи Маринова, като поясняват, че "скоро" това щяло да се види - когато отворели сметката за разплащане с кредиторите. Събраните пари представляват над 40% от сумата при обявяването на несъстоятелността на банката, добавят управляващите банката в момента.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Синдиците посочват, че масата на несъстоятелност т.е. активите на КТБ са били на стойност 1,3 млрд. лева към датата на обявяване на банката в несъстоятелност (22 април, 2015 година, но Върховният касационен съд постанови, че фактическата дата на изпадане в несъстоятелност е 20 юни, 2014 година - датата, в която КТБ влезе под специален надзор). Това показвал одитът на "международна одиторска компания".

По време на квесторите са разрешени и осчетоводени прихващания за 850 млн. лева, които са намалили масата на несъстоятелността, допълват синдиците. Твърдението им е, че с тези прихващания всъщност е допуснато обезпечения по кредити да бъдат "освободени" и сега синдиците водели дела, за да обявят тези прихващания за недействителни. Припомняме, че преди две години срещу квесторите Елена Костадинчев и Станислав Лютов започна разследване за особено тежък случай на безстопанственост в особено големи размери.

Има предявен иск от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Цветан Василев. Искът е в огромен размер и ако резултатът от делото е успешен за комисията, има правни възможности от отнетото имущество да се прехвърлят средства в масата на несъстоятелността и така да се стигне до обществено справедливия резултат – основният причинител на щетите на КТБ АД да обезщети нейните кредитори, казват управителите на фалиралата банка.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Синдиците правят и подробен доклад какво се е случило със знакови активи на банката до този момент:

1. Сградата на КТБ АД на пл. „Гарибалди” е продадена още през 2013 г. – няколко месеца преди поставянето на банката под специален надзор, на цена много по-висока от действителната й стойност. Към настоящия момент се водят съдебни производства за възстановяване на сградата в активите на КТБ АД (н). Сградата не е ползвана като обезпечение за взет кредит от банката.

2. БТК (Vivacom) никога не е била притежание на КТБ АД и не е сред нейните длъжници. От КТБ АД обаче са отпуснати кредити на други дружества, които са придобили акции от веригата дружества, учредени за нуждите на придобиването на акциите на БТК. Акции на тези дружества никога не са били залагани или контролирани по какъвто и да е начин от КТБ АД. За събиране на отпуснатите кредити на тези дружества са заведени искове, които са обезпечени със запор на вземане и акции на БТК на обща стойност 125 млн. евро.

3. „Дунарит” - предприятието е било длъжник на банката. Задълженията на „Дунарит” са погасени изцяло с прихващания, извършени и осчетоводени в периода на квестурата на КТБ АД. Синдиците са предявили отменителен иск за обявяване за недействителни по отношение на кредиторите на несъстоятелността извършените от „Дунарит” прихващания. Към момента делото е висящо в Софийски градски съд.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

4. „Авионамс” има предвидени за разпределение в полза КТБ АД (н) 29 млн. лв., които са обект на съдебно производство и след приключването му, следва да бъдат включени в масата на несъстоятелността на КТБ АД (н).

5. „Техномаркет” не е длъжник на КТБ АД (н). В полза на КТБ АД (н) е учреден залог на 100% от акциите на това дружество от „Домтех холдинг” АГ, Лихтенщайн, което е получило кредит от банката за закупуването им. В периода септември–декември 2014 г. е извършено на два пъти увеличение на капитала на „Техномаркет”, който от 1,7 млн. лв. е станал 11,2 млн. лв. Акциите от увеличението на капитала, върху които КТБ АД (н) няма права, са записани от трети лица със съгласието на дотогавашния едноличен собственик на капитала – „Домтех холдинг”. Срещу действията на „Домтех холдинг” и третите лица банката е завела иск в Софийски градски съд.

Синдиците на фалиралата КТБ излязоха с изявлението "във връзка с подновени опити от страна на определен кръг лица чрез свои медийни изяви да внушават на обществото откровени неистини" по отношение работата им: "Съвсем скоро в Търговския регистър ще бъде обявена първата сметка за разпределение между кредиторите на КТБ АД (н) на събраните парични средства от масата на несъстоятелността на банката. В нея съвсем ясно ще се види каква е събраната до момента сума, можем да анонсираме, че тя ще е около 600 млн. лв. Частичната сметка за разпределение скоро ще бъде качена на интернет страницата на Търговския регистър по партидата на КТБ АД (н) - ЕИК 831184677. Подозираме обаче, че дори и тогава ще има лица, които съвсем преднамерено ще продължат да „грешат” в изчисленията си, когато определят сумата като процент от активите на КТБ АД (н)", казват синдиците.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес