"Без никакво съмнение ще бъдат коригирани фактурите, ако се окаже, че са нарушени правилата при формирането на сметките. Дайте ни няколко дни, когато имаме решение с Министерството на финансите". Това заяви Александър Александров, изпълнителен директор на "Топлофикация София". Той говори заради начисляването на ДДС - предвид помощите за коронавируса вече има икономически субекти, на които ДДС е 9%.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
"Топлофикация София" няма интерес да начислява грешно ДДС. Разминаването е, че досега начислявахме 20% на всички сделки в миналия регулаторен период, който приключи на 30 юни. Отоплителният сезон е от ноември до април“, добави той. ДДС така или иначе отива в държавния бюджет, а въпросът е колко се удържа, защото според Закона за ДДС важи размерът към момента на издаване на фактурата.
"Има над 200 обекта, които искат да се присъединят към "Топлофикация". Не препоръчвам на никого да изключва топлоподаването си, защото ще натовари своите съседи, но и това остава най-евтиният вариант", обясни Александров.
Според него "Топлофикация София" може да работи над три месеца на мазут, ако няма необходимите количества газ. Интересен момент тук е, че неколкократно бившият шеф на дружеството и настоящ председател на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев изключваше възможността "Топлофикация София" да работи толкова дълго време на мазут. Той дори говореше за 10-тина дни работа на мазут: Студена зима: Без газ не можем, смята шефът на Асоциацията на топлофикациите. Не е ясно дали Георгиев имаше предвид еконормите, т.е. количеството фини прахови частици или технологичната възможност. Сега обаче от думите на Александров стана ясно точно това - не е въпрос на технология, а на екостандарти. Настоящият шеф на дружеството посочи, че е направена проверка на оборудването още в началото на войната, а и от държавата има уверение, че няма да има прекъсване на газовите доставки за "Топлофикация София".
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
"Одържавяването е само един елемент. Модернизацията на "Топлофикация София" няма алтернатива. Трябва да се намери сериозен инвеститор, който да я реализира. Има съгласие между общината и държавата относно оздравителния план", подчерта изпълнителният директор на дружеството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"