Предложенията на БСК и БТТП първо не бяха предложени по подходящ начин и второ – те целят да бъдат отнети права на служещите. Това заяви в „Лице в лице” лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
От работодателските организации изтъкнаха, че трудовото законодателство било най-голямата пречка пред икономиката. Е нали бяха други опасностите според премиера и вътрешния министър – битова престъпност например, административна тежест. И като говорим за административната тежест, тя следва да се подели между държавата и работодателите, а не да се намесват служителите, заяви Димитров.
При всички 28 предложения на БСК има аргументи от по две-три изречения. Аз не съм чул в САЩ да иска някой да им вземе тамошното възнаграждение за клас прослужено време – а тук това се предлага, продължи президентът на КНСБ.
Според изпълнителния директор на КРИБ Евгений Иванов едно от важните неща, които трябва да се решат, е забраната за извънреден труд. Не може ограничението да е само до 150 часа годишно – искаме да е 300, каза той. Иванов се съгласи, че сега не е времето да се говори за неща като предложението 15-годишните да могат да работят.
Димитров обаче не се съгласи с предложението за забраната за извънреден труд. Синдикалистът каза, че досега отчет при извънреден труд се дава на шест месеца, но с новото предложение става така, че ще се отчита на година. Президентът на КНСБ каза, че тепърва трябва да се изкарат всичките предложения и на синдикатите, и на работодателите, да се обсъдят и тогава да се решава.
И според Димитров, и според Иванов българската икономика се възстановява по съвсем бавно.