Икономиката ни ще трябва да се адаптира към новите санкции на САЩ, насочени към банковия сектор Това каза днес министърът на икономическото развитие на Русия Максим Решетников, цитиран от Ройтерс.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Промени в банковите механизми
"Очевидно е, че ще е необходима адаптация към новите антируски санкции, включително промени в банковите механизми и каналите на входящи валутни потоци към руския пазар", заяви Решетников в изявление.
В последните дни руската рубла чупи негативни рекорди ден след ден.
Още: Рублата продължава да се срива, удари ново дъно
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Министърът посочи, че търговският баланс на страната е устойчив, като през последните два месеца показателите са по-високи от тези през лятото, предаде ТАСС.
"През октомври външно търговският баланс беше с 8 на сто по-висок спрямо миналата година или 11,8 милиарда долара, поради доброто представяне на износа, а за 10 месеца (от началото на годината) бе с 14 на сто по-висок спрямо миналата година", припомни той. "Нашите експортни компании продължават да работят стабилно, а и се възстановява вносът по външнотърговски договори", допълни Решетников.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
През последните години такива ограничителни мерки (санкциите, наложени от САЩ) бяха приложени няколко пъти и досега икономиката на Русия се адаптира към тях и продължава да се развива, подчерта той.
Още: Акциите на "Газпром" паднаха до исторически ниско ниво
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
"Така ще бъде и сега. Русия не може да бъде изключена от световната икономика и нашите партньори са заинтересовани от запазване и развитие на взаимната търговия“, бе категоричен министърът.
Централната банка на страната предприема мерки за ограничаване на резки спадове на рублата, по-специално като спира да купува чужда валута до края на годината, за да стабилизира финансовите пазари, увери Решетников.