Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руската "Транснефт": Проектът за "Бургас-Александруполис" може да бъде възобновен

19 юли 2016, 16:05 часа • 3980 прочитания

Проектът за петролопровод "Бургас-Александруполис" може да бъде възобновен при проблеми с черноморските проливи. Това смята директорът на руската държавна компания "Транснефт" Николай Токарев, цитиран от ТАСС.

Говорейки за възможноснови проекти, заобикалящи проливите Босфор и Дарданели, включително и за проекта "Бургас-Александруполис", Токарев отбеляза, че българските партньори са поднесли "приятна" изненада.

"Буквално неотдавна ние получихме официално уведомление, че те са привърженици на запазването на перспективите пред проекта "Бургас-Александруполис". Те са против ликвидирането на управляващата компания, която беше създадена за този проект и беше консервирана. В момента всички се интересуват от нея, включително българските партньори", каза Токарев.

Шефът на руския оператор на петролопрови обърна внимание, че проектът за петролопровод не е отписан от архива. "По същество той е разработен и при необходимост може да бъде свален от лавицата и да се започне работа. Това е един от вариантите", уточни Токарев.

Ръководителят на "Транснефт" посочи също, че съществуващата компания-оператор все още се финансира. "В миналото ние излязохме с инициативата да прекратим проекта, тъй като нямаше перспективи пред нея и за да не се правят излишни разходи. Но веднага след като пристъпихме към реализирането на тази инициатива, нашите български партньори ни уведомиха, че биха желали да я запазят и да участват в работата на тази компания“, добави той.

Припомняме, че през април тази година правителството одобри увеличение на капитала на българската "Проектна компания нефтопровод Бургас – Александруполис БГ“ ЕАД с 88 000 лв. Целта, обясниха от Министерски съвет, е проектната компания да изпълнява финансовите си ангажименти през 2016 г. като акционер в международната компания „Транс Болкан Пайплайн Б.В.“ (ТБП), регистрирана в Холандия. 

ТБП беше създадена по силата на Междуправителствено споразумение за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода "Бургас – Александруполис" между Русия, България и Гърция, а българската страна държи чрез проектната компания 24,5% от капитала на ТБП.

През ноември 2015 г. капиталът на проектната компания беше също беше увеличен, но с 38 000 лв., а причината - "разплащане на задължения по сключени международни споразумения за тази година".

Въпреки думите на Токарев, че България е против ликвидирането на управляващата компания, още през миналата година от Министерски съвет съобщиха, че във връзка със Закона за денонсиране на Споразумението между Русия, България и Гърция за строителството и експлоатацията на петролопровода, българската страна е предприела необходимите действия за напускането като съдружник и ликвидацията на "Транс Болкан Пайплайн Б.В."

Българският акционер е изпратил предложение до останалите акционери в ТБП за приемане на съвместно решение за доброволна ликвидация на международната проектна компания. След получени откази от акционерите, българската страна предприе действия по ликвидация на ТБП пред Търговската колегия на Апелативния съд в Амстердам, Холандия, съобщиха миналия ноември от Министерски съвет.

Тогава оттам уточника и, че към този момент управлението на ТБП е възложено на външно мениджърско холандско дружество, като финансирането се осигурява чрез годишни вноски от страна на акционерите. Предвид предприетите от българска страна действия по стартиране на съдебно производство пред търговския съд в Холандия и необходимостта от ограничаване на възможни неблагоприятни развития на делото, българската проектна компания е трябвало да обезпечи очакваното искане за премийни вноски в капитала на ТБП.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес