Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ревизоро счита, че депутати от ГЕРБ бламират Борисов за контрола на горивата

03 април 2018, 08:30 часа • 2864 прочитания

Земеделците са първата брънка. Съпротивата е голяма, защото се касае за огромна сума, която ще влезе в бюджета. Това заяви депутатът от "Обединени патриоти" Емил Димитров-Ревизоро в коментар относно невъзможността дори да бъде гледан в парламента законопроектът за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Ревизоро припомни как главният прокурор лично казал как в пристанищата влизат танкери, които не се регистрират, как имало пропуски в системата на Агенция "Митници" как имало случаи на бензиностанции с допълнителни уреди. Имаше пристанища с 5000 пломби, а други пристанища са без нито една пломба. Затова е необходим закон, който да контролира целия процес – от идването на суровия продукт до получаването му от крайните потребители, уточни депутатът.

Имаше 120 депутати, които подкрепяха закона, вчера (2 април) останаха 4 депутати. Не са длъжни да отправят приятелски огън към премиера си, подчерта Димитров пред Нова телевизия, според когото Бойко Борисов казал: "Видях, че добре ги налазиха в парламента и почнаха да сменят позицията". Според народния представител това се дължало "на 1 млрд. лева". В мотивите си към новия законопроект вносителите отправят упрек към НАП и Агенция "Митници", че не можели да се справят със сивия сектор в пазара на горива. Цитира се доклад на Министерството на финансите от 2015 година, според който сивият сектор е 30%, а пропуснатите приходи в бюджета са за 1 млрд. лева годишно.

За пръв път има политическа воля от изпълнителната власт по проблема, заяви депутатът. И добави, че премиерът се похвалил за спад на контрабандното гориво с 12% през февруари, но "да го чухте да се похвали през март".

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Целта на закона е да се проследи пазара до край – с нивомери. Земеделците обаче заявиха, че не искат да бъдат третирани като търговци. Имаше земеделски бензиностанции, които си бяха на практика търговци, като земеделците се разграничиха от това, смята Ревизоро. Той изрично подчерта, че големите търговци и дейността им са под контрол, но имало други, които минават под радара.

Припомняме, че през миналата седмица в Комисията по икономическите въпроси законопроектът за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход не мина. В енергийната комисия пък обсъждането беше отложено.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес