Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Регионалното ведомство изпрати 12-те жалби срещу "Южен поток" във ВАС

13 август 2014, 14:44 часа • 16849 прочитания

Министерството на регионалното развитие изпрати във Върховния административен съд дванадесетте подадени жалби срещу издаденото разрешение за строеж на подобекти по проекта "Южен поток", съобщиха от ведомството.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Новината идва на фона на заплахите от Украйна да спре транзита на руски газ за страните от ЕС, от което България ще бъде най-засегната. Изглаждането на "Южен поток" е единствената възможна алтернатива за страната ни да получава директно руски газ и да се превърне във важен разпределителен център за останалите държави от Балканите и Централна Европа.

Във ведомството бяха получени жалби от Радан Кънев, Сдружение "Гражданска лига за България", Антраник Ташчиян, ПП "Национален фронт за спасение на България" и ПП "ВМРО-БНД", Институт за зелена политика, Политическа партия "Зелените", "Б ЕНД Б КОНСУЛТ" ЕООД, Национална асоциация "Българско Черноморие", Живка Василева и Емилия Балчева. Повечето от жалбоподателите оспорват както разрешението за строеж по същество, така и предварителното му изпълнение.

МРР не поддържа предварителното изпълнение на издаденото разрешение за строеж. Аргументите на министерството за това са, че разрешителното за строеж на "Южен поток" от края на юли 2014 г. е административен акт, а не тръжна процедура, поради което може да бъде издадено. Допуснатото предварителното изпълнение обаче би довело до усложнения, защото наказателната процедура на Европейската комисия срещу България не е приключила. Така на практика е възможно предварителното изпълнение, вместо да защити държавния интерес, да доведе до вреди за държавата.

Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция

Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна

На 3-ти юни тази година с официално писмо Европейската комисия е уведомила България за образувана процедура за неизпълнените й задължения по проекта. Комисията счита, че заради потенциалното нарушение на европейското законодателство и възможните последици, българското правителството трябва да спре възлагането на всички тръжни процедури и да се въздържа от сключването на договори.

Бившият министър-председател Пламен Орешарски с писмо от 31.07.2014 г. до членовете на Министерския съвет припомня публично заявената си в началото на юни позиция за спиране на дейностите по изпълнение на проекта до окончателно приключване на наказателната процедура. Ексминистърът на регионалното развитие Десислава Терзиева издава оспорваното разрешение за строеж на 31 юли 2014 г.

Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки

Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес