Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разбиха мита, че цените скачат заради еврото

09 декември 2022, 07:40 часа • 2504 прочитания

Противниците на еврото неизменно наблягат върху следното като аргумент да не го приемаме - приемането на общата европейска валута води до поскъпване на живота и обедняване на населението в съответната държава. И макар че много проучвания, мозъчни тръстове и независим анализатори определят тези твърдения като голословни и ги опровергават с конкретни факти, "еврофобите" не мирясват и продължават да размахват като плашило инфлацията, коментира в. "Сега". Опитите за създаване на настроения срещу влизането на България в еврозоната са доста успешни имиджово - от много години нито едно правителството не е направило разяснителна кампания по този важен въпрос, който вълнува всички хора.

Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите

Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?

За да хвърли светлина по темата, финансовата компания "Експат капитал" е изследвала движението на цените във всички 19 държави от ЕС, които вече са въвели еврото. Данните са събрани и представени в 19 графики, които показват средногодишната инфлация в 19-те държави от еврозоната от 90-те години до 2021 г., придружени с кратък анализ.

От графиките ясно се вижда, че противно на митовете никъде не е имало бум на цените заради въвеждането на еврото, а в някои новоприети в еврозоната страни инфлацията се е укротила в следващите години. В Латвия "скокът" на цените в първата година е от 0.0% на 0.7%, а в Литва след въвеждането на еврото инфлацията дори е преминала в дефлация (от 0.2% на минус 0.7 процента).

Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?

Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката

Автори на проучването са учредителите на "Експат капитал" - Николай Василев, който е бивш вицепремиер и икономически министър, и Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката и на транспорта.

Какво излиза? В нито една от 19-те страни не може да се забележи повишаване на инфлацията след въвеждането на единната валута, освен ако не гледаш с лупа. Инфлацията остава на ниски едноцифрени нива чак до края на 2021 г.

За „удвояване" на цените изобщо не може да става дума. Ако такива градски легенди бяха верни, инфлацията трябваше да експлодира и всички графики щяха да „пробият тавана".

Със или без Еврозоната, инфлацията в Европа (а и по света) се променя всяка година вследствие на други фактори – цени на суровини, валутни курсове, икономически растеж. Окончателните данни за 2022 г. ще покажат рекордно увеличение на инфлацията във всички страни, което очевидно няма нищо общо с това кой кога е въвел еврото.

Още: Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове

Още: Бивш министър на енергетиката се обяви за по-ниска цена на тока

В България има фиксиран курс на лева към еврото вече над 25 г. Няма никаква икономическа причина инфлацията да се промени конкретно заради присъединяване към Еврозоната. Ако има бъдещо поскъпване – най-вече при услугите – това би било заради силния ръст на заплатите, който се очаква да продължи и след въвеждане на еврото.

ОЩЕ: Левът беше самостоятелен, но дойде Виденовата зима: За предимствата на еврото говори Евгений Кънев (ВИДЕО)

Василев и Янков обясняват защо виреят толкова лесно митовете за "рязко поскъпване" след въвеждане на еврото. Според тях става дума за следните явления:

Хората може да имат своите "усещания", но те не се базират на факти. Обикновено всички забелязваме и запомняме предимно примерите на поскъпване, а не на поевтиняване. Цените на отделни стоки и най-вече услуги може да се увеличат, а на други да спаднат. Основна причина за поскъпване на услугите е силният ръст на заплатите. Т.е. няма обедняване, а забогатяване.

ОЩЕ: Питат малките и средни предприятия у нас готови ли са за въвеждане на еврото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес