На 22 май, вторник, от 18:30 часа правим протест пред Министерския съвет – с искане за преустановяване на проекта "Белене" и с искане за оставката на правителството. Това заяви бившият председател на СДС Мартин Димитров, който сега е част от екипа на "Демократична България" и отговаря за икономическото направление.
Още: Министър Малинов: Ще осигурим плавен преход във въглищните региони
Още: Левон Хампарцумян за поскъпването: Докато има кой да плаща, ще има поскъпвания
В момента ползваме 40-45% от производствените мощности на България. Ако АЕЦ "Белене" беше построен т.е. 2000 мегавата мощности, щяхме да ползваме само 30%. Дори спорният доклад на БАН казва, че до 2040 година нямаме нужда от нова мощност. Най-скъпото нещо в живота и икономиката е да построиш нещо, от което нямаш нужда, заяви Димитров.
Същевременно бившият вътрешен министър Румен Петков, който е известен като дясна ръка на бившия президент Георги Първанов, внуши, че проектът "Белене" бил много забавян, защото и други държави – Унгария, Турция, почнали да правят мощности. Ако и Сергей Станишев, и Бойко Борисов не бяха бавили този проект, сега щяхме да имаме пред пуск нова ядрена мощност, обясни Петков. Той добави и, че Мартин Димитров поканил през БНТ "100-те протестиращи" и добави, че не е съгласен, че няма да има пазар и че не бива "Демократична България" да се притеснява за бъдещите инвеститори.
През 2004 година се твърдеше, че ако я няма "Белене", ще има режим на тока. 2011 година дойде и имаше ли режим на ток, попита Димитров. До последната стотинка всички разходи по "Белене" (бел. ред. - 3 млрд. лева) ги плаща българският данъкоплатец. Не е честно и да не е решен въпросът с хранилището – примерно, г-н Петков, Плевен ще го приеме ли? Този въпрос трябва да се реши, преди да се говори за ядрената централа, подчерта Димитров.
Още: Инфлацията в Германия се ускори с неочакван темп
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
Петков счете въпроса за хранилището "за висящ", като обяви, че отработеното ядрено гориво се праща в Русия. Димитров моментално го опроверга и отвърна, че ядреното гориво се съхранява в България – заради влизането ни в ЕС и специална европейска директива, че такова гориво не може да се връща в трети страни. И сега имаме хранилище и процедури, продължи Петков, който пропусна да каже, че става въпрос за хранилище за "Козлодуй". България не е решила системно въпроса с хранилищата, имаме само временни (бел. ред. - съществува т.нар. мокро хранилище в "Козлодуй", където временно се съхраняват отпадъци), заяви Димитров, с което вече Петков се съгласи. Бившият лидер на СДС поиска ГЕРБ, БСП, АБВ да решат първо въпроса коя община ще приеме хранилище за "Белене". Той наблегна изрично и на доклада на БАН и записаното там, че до 2040 година нямаме нужда от нови мощности и ще можем да изнасяме.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум
Същевременно Димитров заяви и, че световните тенденции са 80% нови технологии, 20% ядрени мощности. ВЕИ обаче не са базова мощност, поне за България. А Петков обвини "Демократична България", че е заинтересована да лъже. Смятам, че "Белене" няма да има, но ще бъде отворена вратата за нови консултантски договори, заключи Димитров, докато Петков изрази надежда за конструктивен дебат в парламента.