Перспективите за увеличаване на инвестициите от САЩ в България в сфери с висока добавена стойност, насърчаване на младежките програми за бизнес обучение и осъществяването на повече общи проекти в областта на дигиталната свързаност в Източна Европа, обсъдиха днес на среща на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев и представители на Американската търговска камара в България. Камарата обединява над 330 американски, български и мултинационални компании, които развиват икономическа дейност у нас и е член на Търговската камара на САЩ и на Европейския съвет на Американските търговски камари (AmChams in Europe).
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Американските търговски камари в Европа са заявили подкрепа за регионалната инициатива „Три морета“ с Декларацията от Любляна през 2019 г. и имат готовност да подкрепят и нейното българско председателство през 2021 г., беше подчертано на срещата.
„Три морета“ има за цел да насърчи транспортната, енергийна и дигитална свързаност в Източна Европа, като част от общия европейски пазар, като редица високотехнологични компании от САЩ вече проявяват интерес за партньорство и инвестиции в нейните рамки.
Инициативата, известна и с английското си съкращение BABS (инициатива Балтийско, Адриатическо и Черно море), включва 12 страни от ЕС, вкл. България. Тя е свързана с няколко големи инфраструктурни проекта в региона – магистралата север-юг „Виа Карпатия“, свързваща Клайпеда в Литва със Солун в Гърция, коридорът Балтика – Адриатика, терминали в Полша и Хърватия за втечнен природен газ, свързани с газопровод.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Икономическото и социално сближаване в Европа е задължително условие за устойчивото развитие на ЕС и изисква активен образователен и научен обмен, подчерта Румен Радев. По думите на президента предстоящото българско председателство на „Три морета“ през 2021 г. ще постави фокус освен върху транспортната и енергийна свързаност и върху регионалния обмен в образованието, науката и иновациите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"