Българските превозвачи заплашиха с предупредителна стачка на 14 юни заради проекта за Закон за Българската автомобилна камара. С него трябва да бъде създаден компетентен орган, който да отговаря за приложението на Регламент 1071/2009 г. на ЕС.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Регламентът не е свързан с т.нар. пакет „Мобилност“. Той установява общи правила относно условията, които трябва да бъдат спазени за упражняване на професията автомобилен превозвач.
Според превозвачите обаче е абсурдно компетентен орган да е Българската автомобилна камара, а не Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Как така управляващите (бел. ред. - автор на проекта е депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов) изразяват съмнение за корупционни практики в администрации, управлявани от самите тях и предлагат компетентен орган да е камара, в която ще членува и държавата и това ще я поставя в конкуренция с частния бизнес. Друг проблем е фактът, че автомобилен превозвач задължително трябва да членува в камарата, а това било предпоставка за натиск при вземане на решения.
Превозвачите питат и дали имаме електронен регистър на автомобилния превозвач или не, след като депутатите пишат в мотивите на законопроекта, че нямаме, а транспортният министър Ивайло Московски в писмо с изходящ номер от 06.12.2017 година пише, че воденето на регистър се изпълнява в съотвествие с разпоредбите на ЕС.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Освен всичко друго, превозвачите са твърдо против в една камара да членуват както транспортни компании, превозващи хора, така и транспортни компании, превозващи товари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили