За неделя, 14 декември, е насрочен последният кръг от преговори между социалното министерство, бизнеса и синдикатите за постигане на консенсус по въпроса с нарастването на пенсионната възраст и стаж от следващата година, предаде БНР. До 18:30 на същия ден в деловодството на парламента ще приемат предложения за промени в бюджета на НОИ, които да се разгледат преди окончателното приемане от депутатите в края на следващата седмица.
До средата на 2015 година социалните партньори ще предложат цялостен модел на промени в осигурителната система в средносрочен и дългосрочен период до 2027 -ма година. Целта е да се увеличат приходите и да се намалят разходите в общественото осигуряване
От 2000 година досега разходите на НОИ постоянно нарастват като процент от Брутния вътрешен продукт, от 9,6 на сто през 2000 година, през 2015 г. се планира те да достигнат 11,7 процента. В същото време пенсионната възраст е нараснала за периода с пет години и осем месеца за жените и с три години и осем месеца при мъжете в масовата трета категория труд. Причините дупката в бюджета на НОИ да се увеличава всяка година са в намаляването на осигурителните вноски, пренасочването на част от парите към универсалните пенсионни фондове, нарастване броя на инвалидните пенсии и все още големият брой лица с право на ранна пенсия.
През 2000 година трансферът на държавата към общественото осигуряване, за да се покрие недостиг, е бил 20 на сто. Догодина се планира държавата да даде 52 процента от необходимите пари за пенсии и обезщетения.
Твърде непостоянен остава и коефициентът на заместване на дохода. Преди 14 години средната пенсия е била в размер на половината от средната заплата. Хората излезли в пенсия през тази година взимат 57,7 на сто от дохода преди пенсиониране, а за догодина се планира дори намаляване на този коефициент с 0,5 на сто.