Не сме запорирали "Икономедиа" - ако иска, г-н Прокопиев може да продаде акциите си там. Наистина не знаех на кои медии е собственик на Прокопиев - сега разбрах, че това са "Дневник" и "Капитал". Това заяви председателят на КОНПИ Пламен Георгиев, според когото Иво Прокопиев е изрекъл куп лъжи относно запора на имуществото си.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Като манипулация определи председателят на КОНПИ твърдението, че КОНПИ се произнася по приватизационна сделка отпреди 17 години в случая със запора на активи за почти 200 млн. лева на Иво Прокопиев. Преди 5 години има продажба на "Каолин" и единственият начин да установим дали доходите от там са законни, трябва да установим дали източникът е законен. Това добави пред bTV Георгиев, визирайки продажбата на "Каолин" на "Кварцверке" за около 150 млн. лева. От думите му излезе, че това са незаконни пари, но тепърва КОНПИ щяла да го доказва пред съда.
За нас категорично има схема, че "Каолин" е придобит (бел. ред. - приватизиран) почти без пари, уточни Георгиев, защото дружеството било приватизирано за 7 млн. лева, а белгийски инвеститор го оценявал на 20 млн. лева. На директен въпрос относно решението на съда по сделката, председателят на КОНПИ отговори, че съдът не се е занимавал с приватизационната сделка, а е оправдал Прокопиев за обвинение за нарушение в качеството му на длъжностно лице, тъй като не бил длъжностно лице.
Не знам защо Агенцията по приватизацията не е разследвала сделката за "Каолин", каза още Георгиев.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
За да има проверка на приватизационна сделка, трябва да има обвинение, повдигнато по сегашния закон, уточни Георгиев, като от думите му не стана ясно дали се преповтарят обвинения срещу Прокопиев. Спестявани са данъци и концесионни такси от "Каолин" – отвсякъде това имущество е незаконно придобито, каза председателят на КОНПИ по адрес на Прокопиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Г-н Борисов ми е работодател дотолкова, доколкото ми разписва командировките. Имах 4 тази година. Не съм говорил с г-н Борисов за случая с Иво Прокопиев, говорили сме само за бюджета на комисията и го помолих да съдейства да бъде увеличен заради по-голямото количество работа. Как си представяте премиерът да прекрати проверка, както иска г-н Прокопиев, попита председателят на КОНПИ. Мога да гарантирам, че законът е спазен и всичко е свършено както трябва, подчерта Георгиев.
Чувствам се като човек, който добре си е свършил работата и това се потвърждава от решението на съда, който одобри обезпечителните мерки срещу г-н Прокопиев. Съдът възприе изцяло доказателствата ни, каза Георгиев.
Най-големият запор на имущество, наложен от КОНПИ към момента, сега е срещу Цветан Василев - над 2 млрд. лева. Това е повече, отколкото стойността на всички останали запори (около 1,5 млрд. лева). По думите на Георгиев, Василев е прехвърлил запорирани акции на "Дунарит", собственост на "Кемира", на оръжейната фирма "Емко", което е престъпление.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
За финал Пламен Георгиев каза, че няма амбиция да става председател на новата антикорупционна комисия, която се оформя с антикорупционния закон.