Да не могат да бъдат въвеждани в експлоатация сгради или съоръжения на техническата инфраструктура, ако не са нанесени в кадастралната карта и в кадастралните регистри. Това предвижда Закон за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър, който вече е в парламента, пише в. "24 часа".
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
За техническа инфраструктура се считат обекти от сграда, апартамент, гараж, мол, фабрика до жици и газопроводи. Съгласно предлаганите законови промени, Агенцията по геодезия ще предоставя достъп до системата си за служебна проверка дали това е направено.
Иначе в законопроекта се предвижда и частни лица да могат да издават кадастрални скици, които да важат при сделки, без да е необходима заверка от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Идеята е да се намали бюрократичната тежест и отделяното време за висене по опашки. Съгласно предложените изменения, геодезистите със статут на правоспособни лица ще се вписват в регистър и ще подлежат на проверки и на санкции - според вида на лицето т.е. дали е физическо или юридическо може да се стигне дори до глоби от до 5000 и 10 000 лева. Предвижда се тези геодезисти да имат достъп до системата на кадастъра и да получават от нея скиците. Няма да имат обаче право да променят данни в кадастралната карта и в кадастралния регистър на недвижимите имоти.
В момента покритието с кадастрални карти на България е 72%, но целта е да стане 90% още в средата на настоящата 2019 година.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени