Днес, девет вериги магазини продаващи нехранителни стоки изпратиха писмо до заместник министър председателя Гълъб Донев, министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров, министъра на икономиката Даниела Везиева с което изразяват учудването си и принципното си несъгласие от текста на т. 25 от заповед РД-01-856/ 19.10.2021 на Министъра на здравеопазването и искат да запознаят обществеността с негативните последици от нейното прилагане върху здравето на хората и върху конкуренцията на пазара на стоки за дома и бита, мебели, детски играчки, електроника, строителни материали.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Независимо, че кризата поставя бизнеса в трудно положение, тя преди всичко излага на риск хората, които пазаруват. Ето защо нашето разбиране е, че първостепенна задача е да се намали този риск. В тази връзка ние приветстваме мерките, които правителството предприема, за ограничаване на кризата. Не сме съгласни със заповедта на министъра на здравеопазването, която изисква всички, които пазаруват в магазини над 300 кв.м. за нехранителни стоки да притежават зелен сертификат, за да бъдат допускани в магазина.
Наредбата не създава предпоставки за ограничаване разпространението на вируса, а напротив, давайки значителна свобода на по-малките и тесни обекти, способства концентрирането на хора (при това без отрицателен тест или сертификат за ваксиниране) именно в обекти, където е по-трудно да се организират противоепидемични мерки и е почти невъзможно да се контролират мерките. Още повече, че в големите търговски обекти не се наблюдава и трудно може да стане струпване на хора. В такъв смисъл наредбата не е ефективна и не е в интерес на хората.
В условията на развиваща се пандемия би следвало всички бизнеси да бъдат равнопоставени, а в настоящата ситуация се изкривява конкурентната среда в най-активния период на пазаруване преди Коледа, някои са облагодетелствани за сметка на други, като възможна последица от това ще е и засилен стимул за некоректно ценообразуване от страна на привилегированите обекти, което също не е в интерес на потребителите.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Акцентираме, че ние, големите търговци на нехранителни стоки, сме компании, които систематично стимулират служители да се ваксинират и спазват всички противоепидемични мерки. Независимо от постоянните дискриминиращи мерки, на които станахме обект през изминалата година и половина, ние не спряхме да подкрепяме усилията за възстановяване на държавата, да работим „на светло“. Не спряхме да осигуряваме и запазим хиляди работни места и имахме сериозен принос за поддържане на икономическата стабилност на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
В условията на криза считаме че, мерките на правителството трябва да са преди всичко ефикасни за хората и справедливи за бизнеса. Те следва да бъдат еднакви за целия нехранителен сектор, в това число за обектите под 300 кв.м. както и за площите с нехранителни стоки в хипермаркетите, продаващи хранителни и нехранителни стоки. Така в най-голяма степен ще се запази здравето на хората и конкурентен пазар в техен интерес и в интерес на икономиката на страната.
Аико Мулти Консепт ООД (Мебелни магазини Aiko XXXL)
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Технополис България ЕАД (Магазини Technopolis)
Практикер Ритейл ЕООД (Магазини Praktiker)
Джамбо ЕС. Б ЕООД (Магазини JUMBO)
Мебели Лудвиг България ЕООД (Магазини COMO)
Техномаркет България ЕАД (Магазини Technomarket)
Мегадом ООД (Хипермаркети Praktis)
ДОМКО ООД (Магазини Domko)
Мьомакс България ООД (Мебелни магазини Mömax)