Пламен Димитров: КНСБ предлага преструктуриране, а не промяна на данъците

01 октомври 2020, 09:28 часа • 3353 | прочитания

КНСБ предлага преструктуриране, а не промяна в данъците. Това каза пред btv лидерът на синдиката Пламен Димитров.

Още: И в международни води: Тръмп разреши подводния добив на полезни изкопаеми

Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия

Вчера две работодателски организации - БТПП и БСК, се обявиха против предложенията на КНСБ.

КНСБ предлага реформа на данъчната система. Каква точно?

Въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата за страната, 15% данък върху доходите на физическите и юридическите лица, както и намаляване на общата ставка на ДДС на 15 на 100. Това са част от предложенията на КНСБ

Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия

Още: „ОББ за устойчив бизнес“ в Пловдив и региона: Успехът не се измерва само с печалба, а с влияние върху средата

Синдикатите предлагат и да се увеличат пенсиите. Минималната пенсия от 250 лв. да стане 300, а максималната пенсия от 1200 да нарасне до 1440 лв.

По думите на Димитров данъчната система в България е най несправедливата и чрез предложените проблеми ще се оправят изкривяването между преките и косвените данъци. Неговите изчисление показват, че по-високите преки данъци за хората с повисоки заплати ще бъдат компенсирани от намаляването на ДДС, което ще се отрази на всички.

Димитров е категоричен, че при свалянето на общата ставка на ДДС ще има намаление на цените от 3 до 5%. Намаляване на цените в ресторантите при свалянето на ДДС за заведенията не е било регистрирано, защото не е имало намаление по цялата верига, смята президентът на КНСБ.

3 милиарда лева ще бъдат загубени за бюджета при намаляването на ДДС, но те ще останат в хората и фирмите, заяви Димитров, според когото в България данъчната система е изкривена и затова физическите лица плащат повече данъци от фирмите.

Още: България е в ситуация на икономическа слабост: Анализ

Още: Няма хора: Милиони не достигат в обработващата промишленост на Русия

„Ние смятаме, че трябва от началото на следващата година трябва да се влезе в нормалността на увеличението на пенсиите и минималния осигурителен доход“, каза Димитров, който е категоричен, че трябва да има увеличение и на минималната работна заплата, а минималната пенсия трябва да възлиза на 45% от минималната работна заплата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес