Налагането на мораториум на цените на тока е най-лесният път. Това каза икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев пред БНТ за високите цени на тока за бизнеса и битовите потребители.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
По думите на Ганев от цената на тока винаги се отива в някакви дефицити, но въпросът е, че някъде някои губи. Според него новото правителство стъпва на ляв популизъм в икономическата си политика. Широката коалиция предполага такива послания, но икономистът се надява да се намерят технически верни решения. Ясно е кой е на власт, ясно е кои са министрите и търсенето на срещи за цената на тока е ясна практика. Търсенето на КСНС са политически ходове и излизането от ситуацията на високите цени на тока трябва да бъде намерено на експертно и професионално ниво, настоя Петър Ганев.
Той добави, че не изглежда логично големи индустриални играчи да са изцяло на пазар ден напред.
Петър Ганев очаква темата за пенсиите да бъдат основна и през следващата година. Трябва да бъде намерено решение за пенсиите, изключвайки добавките, които съществуват, каза той и добави, че навлизаме в етап, в който ще имаме по-висока инфлация.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Икономистът Георги Ангелов заяви, че България печели от това, че цената на тока на международните пазари е висока, като прави големи свръхпечалби. Заради това, че имаме такива големи свръхпечалби могат да се използват за компенсиране на засегнатите от скъпия ток. Енергетиката печели, средствата влизат в държавния бюджет и тези допълнителни приходи могат да се използват за компенсиране на пострадалите, поясни икономистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
По думите му скъпият ток е предизвикателство, но носи много приходи и дивиденти, от които всички засегнати да се възползват. Има много пари, но въпросът е да се измисли механизъм, с който парите да стигнат до домакинствата, настоя Георги Ангелов.
Той отбеляза, че освен да се мисли за цената на тока, трябва да се мисли и за доходите. Въпросът е как ще работят мерките за компенсация, за да се избегнат по-високите цени на тока и растежът на инфлацията. Правителството има пълният инструментариум и парите, като може да предотврати инфлацията да стане 10-15%, подчерта Ангелов. Според него, ако не се въведат мерки, то може да стигнем пик на инфлацията през следващата година, като след това постепенно да спада.
Според Георги Ангелов бизнесът също трябва да е наясно, че при дефицит на кадри, заплатите също трябва да бъдат вдигнати. Трябва да има морков и тояга, за да не се разпределят просто едни пари, а да има хем повече пари в домакинствата, хем повече пари в бизнеса, настоя икономистът.
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Още: Васил Велев недоволен от разрушителния таван на компенсациите за тока