Пазарът на българско зърно от новата реколта тотално замря, като сделки за износ трудно се реализират в момента. Това обяви Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Причината е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. Същото е положението и при търговията на слънчоглед и царевица от новата реколта. В същото време добивите са по-ниски в сравнение с предходни години заради сушата.
Още: Цената на петрола е на ниво, невиждано от два месеца
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
ОЩЕ: Пшеницата рязко поскъпна след края на зърнената сделка
При пшеницата себестойността е от 190 до 220 лв. за декар. При слънчогледа и царевицата около 120-140 лв. за декара, в зависимост от торенето и препаратите. Отделно са разходите за ренти на земеделската земя.
"Ние сме обезпокоени за земеделските производители, тъй като голяма част от тях са пред фалит, защото изпитват затруднения да покрият задълженията си и да обезпечат сеитбата за следващата стопанска година. Много от тях са притиснати от ниските добиви и високите разходи на тазгодишната продукция“, заяви Георги Стоянов.
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
България вече отстъпи третото място в класацията на износителите на мека пшеница от Европейския съюз от началото на селскостопанския сезон (1 юли) и вече е 4-та с 877 000 тона, сочат данни на Европейската комисия. Първа остава Румъния с 1,35 млн. тона, следвана от Полша с 1,03 млн. тона, Франция с 939 хил. тона, а непосредствено след нас, макар и на голяма разлика, е Германия с 467 000 тона. Общо от началото на сезона от ЕС е осъществен износ на 5,03 млн. тона мека пшеница – с 32% по-малко в сравнение със същия период на миналия сезон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Ситуацията при цените на международните пазари не показва съществена промяна. На фючърсния пазар при пшеницата за доставка през септември 2023 г. се наблюдава намаление на котировките с 1,75 евро/тон – от 235,25 евро/тон в началото на месеца до 233,50 евро/тон в края. Средната фючърсна цена за месец септември е 234,25 евро/тон, показват данните на Министерството на земеделието и храните в своя месечен обзор на международните пазари на зърнени и маслодайни култури.
ОЩЕ: България поиска помощ за фермерите от Брюксел заради зърнената криза
На европейския фючърсен пазар за доставка през ноември 2023 г., царевицата стартира с цена от 228,25 евро/тон. В края на разглеждания период достига 214,75 евро/тон, като намалението на котировките е с 13,50 пункта. Средната фючърсна цена за ноември е 219,81 евро/тон.
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
След понижението на цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго преди седмица, в последните дни не се регистрира промяна и тя остава 235 щатски долара/тон. Във Франция се отбелязва понижение от 2 евро до 227 евро/тон, в Украйна - с 5 долара до 240 щатски долара/тон, докато в Русия цената леко се вдига - с 3 долара до 250 долара/тон.
Движението при цените на царевицата е по-осезаемо – в САЩ има повишение с 8 долара до 232 долара/тон. Във Франция царевицата поскъпва с 1 евро до 215 евро/тон, а в Русия пак остава без промяна на 228 долара/тон, съобщават от Софийската стокова борса. Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам, след като цял месец се повишаваше стабилно, а после обърна тренда и се сгромоляса, продължава да пада и се срина с още 20 долара. Котировката вече достига 930 долара/тон.