Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пари за Коледа за работещите в затворените с новите мерки заради коронавируса - мираж

26 ноември 2020, 08:30 часа • 6097 прочитания

За 60 дни е предвидени тази помощ – 50 млн. лева за 60 000 души. Имаме готовност да разширим обхвата, защото имаме дани за около 356 000 осигурени, които ще попаднат в рамките на нуждата. Това заяви социалният министър Деница Сачева в пояснение относно постановлението за икономическа помощ, което самата тя коментира още вчера сутринта.

След като изтече триседмичният период на по-сериозно затваряне, ще се дават пари – въпросните 24 лв. при работещ на 8-часов трудов договор, стана ясно от думите на Сачева. Кандидатстването става след изтичане на неплатения отпуск – т.е. ако си до 21 декември, след това. "Целта ще е хората да имат пари за празниците", каза социалният министър.

Припомняме, че 21 декември е понеделник, а 24 декември, когато е Бъдни вечер, е четвъртък – т.е. има три дни за кандидатстване и получаване на пари преди коледните празници.

Сачева каза и друго – може да има комбинация между различни мерки за подпомагане, както за бизнеса, така и за хората. Например за родители за деца под 14-годишна възраст. На въпрос за самонаетите лица и гражданските договори, отговорът беше да се кандидатства за "мярката за 290 лева". Търсете информация от телефона на социалното министерство и в бюрата по труда, посъветва Сачева.

Или фиксирани разходи, или плащане на 15-20% от оборота на заведенията – това са вариантите за обезщетение за ресторантьорския бизнес и за изобщо затворените с новите мерки заведения, независимо от предмета на дейност. Според Сачева, 15-20% не е непосилно за държавата.

Попитана дали ще се разсрочват данъци и кредити за затворени бизнеси, отговорът беше: "Различни опции може да бъдат договаряни", както и уточнение, че "обратната връзка от банките" била, че ще е проблемно ново разсрочване на заеми и кредити. Според Сачева, данъци и осигуровки следва да се разсрочват за втората половина на 2021 година – иначе щели много да се натрупват дългове. "Движение на пари трябва да има – после ще питаме откъде да платим пенсии, детски", поясни Сачева.

На въпрос кои ще са най-пострадалите от коронакризата, социалният министър отговори, че картината много бързо се променя и е трудно да се каже. Работим за това безработицата в България да не надвиши 7% до края на годината, заяви тя. А пред БНТ икономическият министър Лъчезар Борисов коментира, че ако останем със спад от 5% БВП, ще се радваме. Припомняме, че в края на март тогавашният финансов министър Владислав Горанов говореше за най-черен сценарий с 3% свиване на БВП, но още в началото на април Световната банка задочно каза на Горанов, че ще е по-зле.

Ако се налага да удължим мерките след 21 декември, ще бъдат намерени средства – бихме могли да вземем заем, например по механизма SURE на ЕС за мярката 60 на 40.

Що се отнася до идеята за COVID хотели, Сачева коментира, че това стояло като резерв. И не пожела да коментира дали щяло да е различно, ако управлението беше реагирало по-рано, а почна да говори как "всички вярвахме, че през лятото коронавирусът ще изчезне".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес