Разходите за крайно потребление на домакинствата в Европейския съюз са намалели с безпрецедентните 8% на годишна база през 2020 година. Това е най-голямото годишно понижение, отчитано някога от статистиката, съобщават от европейската служба Евростат. Причината за спада са ефектите от COVID-19 пандемията.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Мерките за социална дистанция, правителствените ограничения върху свободното движение на хора и някои икономически активности са довели до рекордния спад в разходите за крайно потребление.
Най-голямо понижение на крайното потребление през 2020 година се отчита при разходите за „ресторанти и хотели” – спад от 38% спрямо 2019 година. В секторите „дрехи и обувки”, „транспорт” и „развлечение и култура” понижението възлиза на 17%.
От друга страна, пандемията е довела до ръст в разходите за крайно потребление в секторите „храни и безалкохолни напитки (+3%) и „комуникации” (+2%).
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Общата сума на разходите за крайно потребление в ЕС възлиза на 7.3 трилиона евро за 2020 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Най-голяма сума е отишла за „жилище, вода, електричество, газ и други горива” – 1.7 трилиона евро. Най-ниска сума е отделена за „образование” – 67 млрд. евро. За храна и безалкохолни напитки европейците са похарчили 955.8 млрд. евро, а за цигари и алкохол – 292 млрд. евро.
Разходите за крайно потребление на домакинствата в ЕС за 2020 г. намаляват в почти всички сектори. Ръст се наблюдава при комуникациите, храната и безалкохолните напитки; Източник: Евростат
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните