От КТБ не са откраднати 4,22 млрд. лв., твърди експерт

24 октомври 2014, 09:00 часа • 311410 | прочитания

От "Корпоративна търговска банка" (КТБ) не са откраднати 4,22 млрд. лв. Това обясни проф. Христина Вучева в ефира на БНТ. Разликата между първия доклад на одиторите и този, който беше представен в сряда, идва от промените в правилата за обезценка на необслужваните кредити.

Още: И в международни води: Тръмп разреши подводния добив на полезни изкопаеми

Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия

Според икономиста и бивш министър на финансите от служебния кабинет на Ренета Инджова оценката на необслужваните кредити е нещо много субективно. Тя добави, че ако не са били сменени правилата, то дупката е щяла да бъде по-малка.

От своя страна бившият шеф на Сметната Палата проф. Валери Димитров обясни - брандът КТБ е дискретиран непоправимо.

В резултат за да се спаси банката, зад нея трябва да застане сигурно лице, което да може да успокои вложителите и да ги увери, че няма смисъл да теглят парите си. Това може да направи само някой голям инвеститор или държавата, а в момента не се случва. 

Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия

Още: „ОББ за устойчив бизнес“ в Пловдив и региона: Успехът не се измерва само с печалба, а с влияние върху средата

Ако се окаже, ча капиталовата адекватност на банката е отрицателна, тогава трябва да се върви към фалит и изплащане на гарантираните депозити от Фонда за гарантиране на влоговете.

Разликата между наличните средства и тези, които са необходими, трябва да бъде покрита от банките, заяви бившият шеф на Сметната палата. Според него веднага, след като се приключи със случая КТБ, фондът трябва да бъде запълнен отново. Защото празният фонд кани спекуланти и някой може да се изкуши да осъществява нови атаки срещу банки.

Вучева и Димитров очакват появата на имена на кредитни милионери от КТБ. В тази връзка бившият финансов министър попита риторично какво е станало с онези, които бяха осветлени покрай събитията през периода 1996-97 г. От своя страна бившият шеф на Сметната палата се обяви за пълно разследване на кредиполучателите.

 

Още: България е в ситуация на икономическа слабост: Анализ

Още: Няма хора: Милиони не достигат в обработващата промишленост на Русия

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес