Имаме ли нужда от АЕЦ „Белене“? Правили сме различни изчисления и при различни модели АЕЦ „Белене“ не ни трябва, тъй като няма на кого да продаваме произведеното. Един от анализите дори показа, че първите 30 години проектът ще е на загуба. Това заяви енергийният експерт Мартин Владимиров в ефира на Нова телевизия.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
ОЩЕ: Делян Добрев: OMV и Total очакват да вадят 13 млрд. куб. м газ от блок "Хан Аспарух"
Относно продажбата на реакторите от АЕЦ „Белена“ на Украйна, Владимиров заяви, че в икономиката има едно правило – как да се минимизират разходите. „Когато сме направили едни големи разходи и проектът ще е губещ, най-добре е да продадем оборудването или да вземе дял в ядрената енергетика на Украйна“, каза той.
И добави, че така може да взимаме дивидент, тъй като Украйна ще се превърне във водещ фактор в ядрената енергетика. Какво значи това - България да направи сделка, при която част от печалбата на Хмелницката АЕЦ да е за нас! "Украйна много повече има нужда дори и от резервни части", заяви той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
За този вариант вече писа не кой да е, а The Wall Street Journal. Американската медия написа, че отдавна се говори за оборудването за "Белене" и продажбата му на Украйна, но разговорите са били тайни, за да не попречат проруските партии у нас на разбирателството. Вариантът, за който Владимиров говори, е всъщност следният - България взема дял в Хмелницката АЕЦ и получава част от печалбата ѝ, а другият е да продадем оборудването и да спечелим еднократно, колкото се договорим за цената.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
По думите на Владимиров не ни трябва никаква нова ядрена мощност. „Още един блок в АЕЦ „Козлодуй“ ще е напълно достатъчен“, смята той.
Според експерта продажбата на реакторите би трябвало да подобри финансовото състояние на БЕХ, защото сега те не носят никакви дивиденти, а само седят и се амортизират.
„Не мисля, че ако продадем реакторите на Украйна, то това означава слагане на кръст на ядрената енергетика у нас“, каза от своя страна Трайчо Трайков.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
„По време на арбитража ние настоявахме, че трябва да се търсят начини това оборудване да се продаде. „Росатом“ направиха един доклад, който показваше защо не могат да се продадат и че не отговарят на другите проекти по света. Но едни от най-големите експерти са в Украйна и те казват, че стават за техния проект. Вероятно това, което за нас е ненужно и рисковано, за тях е добро“, обясни Трайков.
ОЩЕ: Мирчев: След края на АЕЦ "Белене" трябва да спрем руското ядрено лоби