Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов рунд в битката между КОНПИ и Иво Прокопиев

13 декември 2017, 09:00 часа • 8031 прочитания

"Очевидно има хора, които считат, че са над закона. Няма как някой да излиза и да казва, че търси съдействие на държавни институции, за да му се прекрати проверката, която има." Това заяви Пламен Георгиев, председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) във връзка с проверката за собственика на "Икономедиа" Иво Прокопиев.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

"Всяка една проверка при нас започва, когато се установят факти. В началото на годината срещу Иво Прокопиев беше повдигнато обвинение и законът в тази ситуация ни задължава на тази проверка", обясни Георгиев, визирайки обвинението на прокуратурата за продажбата на миноритарния държавен дял в EVN по време на мандата на първото правителство на Бойко Борисов, когато енергиен министър беше Трайчо Трайков.

"За нас няма значение какво е повдигнатото обвинение. То е поводът за извършване на проверка. Смисълът е ние да проверим източникът на имуществото. Ако не е законен в 10-годишния период, ние предлагаме конфискация", допълни още председателят на КОНПИ в интервю за БНТ.

"Извършвайки тази проверка, ние установихме една продажба преди 5 години на „Каолин” и затова трябваше да проверим приватизацията на това дружество, за да установим законен ли е този доход. Тези 150 млн. лв., придобити от юридическото лице, са незаконни. Дни след старта на проверката ни, която продължи 7-8 месеца, 4 дружества в Кипър на проверяваното лице бяха закрити. Това събуди подозрение у нас, че г-н Прокопиев е наясно с това, че ние извършваме проверка. Без да сме го канили, той предостави документи за доходите си плюс доста конкретни обстоятелства във връзка с имота, който ние запорирахме. Нашата проверка е секретна. Очевидно има теч на класифицирана информация, което е недопустимо", допълни още Пламен Георгиев.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Георгиев уточни, че има несъответствие за повече от 14 млн. лева между приходи и разходи при Прокопиев. Отделно от това, са установени много нарушения по приватизационната сделка за "Каолин" затова продажбата не му се признава. Освен това е установено, че братът на Прокопиев и една дама са назначени в "Каолин" месец и три дни преди приватизационната сделка. Поне две години е трябвало да работят там, за да участват в приватизацията на дадено дружество, според председателя на КОНПИ.

Георгиев беше категоричен, че "нито една банкова сметка на "Икономедиа" не е запорирана. За неговия бизнес няма никаква опасност, това е манипулация, че искаме да удряме по медии."

Отговорът на Прокопиев

"Тези 200 млн. лева, които са запорирани, са дялове и акции. Целият този мащаб на атаката е много брутален натиск. Това е желанието да бъде запушена устата на медиите", категоричен бе издателят на "Икономедия" Иво Прокопиев в ефира на bTV.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Чухме поне 10 груби лъжи от КОНПИ. Комисията копира обвинителния акт на прокуратурата от времето на г-н Филчев. Съдът е казал, а не аз, че тези твърдения не са верни, поясни бизнесменът.

Дори казаното, че аз съм участвал в приватизацията на "Каолин", е груба лъжа. Комисията грубо показва закона и се поставя над съдебно решение. КОНПИ няма право да разследва приватизационни сделки по закон, уточни Прокопиев.

Специално за сделката за "Каолин", няма как да разсъждаваме, че има нарушение, понеже има съдебно решение, че такова нарушение няма, поясни още Иво Прокопиев. Има дело, в което е приложено, че всички приватизационни ангажименти са изпълнени. Цялата цена на "Каолин" е платена, добави бизнесменът.

Цялата тази кампания е една груба политическа поръчка. Ред е Борисов да каже на обществото дали подкрепя действията на КОНПИ, или не ги подкрепя, тъй като той е работодател на г-н Пламен Георгиев, директорът на КОНПИ.

Проблемът е, че институциите на България са приватизирани и суверенът е подменен, заяви издателят на "Капитал" и "Дневник".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес