Коста Чолаков е едно от знаковите имена в застраховането в България с над 20-годишен опит в сектора. След дълга кариера в "Интерамерикан България", той застава начело на ДЗИ през 2013 г. и успешно ръководи бизнеса на компанията, която е част от белгийската KBC Груп.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Чолаков е бакалавър по право от Аристотеловия университет в Солун, Гърция и магистър по право от Queen Mary & Westfield College към Лондонския университет. През периода 2011-2019 г. е член на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи, а в момента е член на настоятелството на НАТФИЗ.
Actualno.com разговаря с него за придобиването на бизнеса на NN в България, перспективите пред ДЗИ, предизвикателствата пред застраховането в условията на пандемия и възможностите, които се откриват за сектора у нас.
Г-н Чолаков, можем ли да кажем, че дружествата на NN са перфектната добавка към бизнеса на КВС Груп в България?
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Това е изключително добра добавка от няколко гледни точки. С новата придобивка запълваме цялата палитра от финансови услуги, тъй като досега нямахме пенсионно осигуряване в нашата гама продукти. Не само подсилваме пазарната ни позиция в животозастраховането, но и добавяме към нашия дистрибуционен канал от агенти една висококачествена професионална мрежа от застрахователни консултанти, специализирани в областта на финансовото планиране. Това важно ноу-хау до момента ни липсваше. Придобиването отваря нови хоризонти за нашите клиенти, но и за нашите служители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Какви бяха предизвикателствата при придобиването на бизнеса на NN в България?
Най-голямото предизвикателство беше, че трябваше да реализираме сделката в условията на пандемия. При подобни придобивания обикновено се обсъждат важни детайли на физически срещи, а сега всичко се случваше дистанционно, което неминуемо създава затруднения. Самата сделка е сложна от правна гледна точка – придобиваме пенсионно дружество, което е отделна структура, а животозастрахователния бизнес е клон на NN Унгария. А двете се продават заедно и се одобряват от различни регулатори.
Очевидно както клиентската база, така и служителите, агентите на NN се "вливат" в KBC Груп България?
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Да, разбира се. За всички има място в голямото семейство на KBC и възможности за още по-добро развитие.
С това придобиване ДЗИ затвърждава позицията си на пазарен лидер в областта на животозастраховането. Какви са следващите стъпки?
В ДЗИ работим много усилено за опростяване и дигитализация на нашите процеси, както и създаването на нови продукти и нови услуги за клиентите ни. Тепърва ще предлагаме на клиентите ни иновативни продукти и услуги, които ще представяме на широката публика.
Как се отрази пандемията на застрахователния пазар в България?
През 2020 г. животозастрахователният пазар излезе много добре от пандемията – няма спад, което е голям успех. Пазарът завърши почти на нулев ръст в сравнение с 2019 г.
Целият застрахователен сектор се справи много добре и успя да обслужи всички клиенти въпреки ограниченията. Много от нашите служители – агенти, брокери работят на първа линия и ежедневно се срещат с клиенти. Те си свършиха работата перфектно и заслужават да бъдат поздравени.
Пандемията промени ли нагласата на българския потребител към животозастраховането?
В момента имаме най-благоприятната среда за животозастраховането за последните 20-30 години. В средата на ниски лихви все повече хора виждат алтернатива в инвестиционните застраховки "живот", защото дават една добра доходност при разумен риск. Пандемията напомни на хората, че здравето е сериозен приоритет и доведе до ръст в търсенето на здравни застраховки. Тези два фактора обуславят много сериозно развитие на животозастрахователния пазар през следващите няколко години. Ежегодно се увеличават и здравните застраховки, които се предлагат от работодателите като социална придобивка.
Интервю на Илия Лазаров