Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Николай Василев: Нямаме нужда от милостиня, можем да се оправим сами

14 април 2020, 10:13 часа • 3877 прочитания

Най-добрият момент (бел.ред. - да влезем в чакалнята за Еврозоната) е всеки от последните 11 години, като не сме го направили досега, моментът днес е по-добър отколкото през следващите 10 години. Може би за 20-ти път премиер или правителство казва, че ще подаваме заявление за членство в ERM зоната. От една страна много се радвам, че ще влизаме в нея, от друга страна, ако ме питате това последно "ЩЕ" ли е или ВЛИЗАМЕ – не мога да ви кажа. Това каза в ефира на БНТ икономистът и бивш министър - Николай Василев.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

"Просто постоянно се говори в бъдеще време, а света се промени и отдавна да сме влезли и да сме първокласни държави като Словения, Словакия и да приемаме Хърватия, а не обратното", продължи логиката си той.

"Хора като мен отдавна го казват, а критиците на Еврозоната в момента не говорят. Те казваха, че ако германска банка закъса, България ще трябва да я спасява. Това е толкова несериозно, колкото да кажем, че Македония ще трябва да спасява натовска държава с двата си танка. Очевидно е, че България има много по-голяма вероятност да се нуждае от подкрепа за разлика от другите страни в Еврозоната." За мен позитивите от членство са огромни, не виждам негативи изобщо, категоричен беше той.

Притеснява ме риториката, която чувам, че така ще търсим подаяние, че се редим на опашка за раздаване на помощи, че се молим – България трябва да е държава, която достойно, с гордост да каже, че сме сред най-стабилните в Европа и не се нуждаем от помощи, каза бившият министър.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

"България е една от малкото европейски държави, която на този етап няма никаква нужда от вземане на кредити, има нисък дълг и може сама да си вземе колкото кредити иска. Ние нямаме нужда от милостиня, можем да се оправим сами. Въпросът е, че трябва да бъдем част от тази общност, където има повече солидарност и механизми за подкрепа.", подчерта Василев.

Критиците казват, че и цените ще скочат, особено в кризата COVID-19: "Tова сa пълни измишльотини – нямаме време цял живот да се занимавамe с този въпрос. Всички, които са в Еврозоната нямаха никаква инфлация след влизането си, как да го кажа по-ясно", каза той.

Икономистът обясни, че е приятно иненадан от прогнозата на БАН, която вчера представи три сценария за бъдещето на българската икономика:COVID-19: Икономисти от БАН с три сценария за българската икономика

"Приемам казаното – това са нещата, които могат да се кажат. Личното ми мнение клони към по-песимистичните сценарии – дори от медицинска гледна точка. Икономиката за много дълго време може да пострада от това, което се случва в момента. Не е сигурно, че то ще бъде инфлация, при много стоки можем да говорим за дефлация. Може на горивата примерно да има дефлация. Имоти и всякакви активи и някои стоки, които никой няма да купува – може да падат цените.", обясни Василев.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

"Аз съм от хората, които подкрепят мярката "60/40", особено след промените, според които правителството поема повече осигурителна тежест. Смятам, че това е добра пропорция. Критиците предлагат държавата да плаща 100%. Някак фирмите да не се борят и да не допринасят за БВП, а да чакат държавата да им дава. Държавата да издържа на 100% всички, които не правят нищо – това не е справедливо.", коментира икономистът.

Мярката за задължението търговските вериги да продават бългаска стока: "Много трябва да се внимава, дали и кои действия няма да противоречат на международни принципи като конкуренцията. Любопитен съм от резултата. Ние със или без криза или закон е добре да подкрепяме родните стоки и когато имаме възможност да купуваме българско, за да подкрепим българското производство. Нямаме нужда от закон', обясни Василев.

По думите му няма да бъде нужна втора актуализация на бюджет 2020 засега."Тази беше доста щедра. Ако икономиката скоро постепенно заработи, може да се окаже, че някакви ресурси в бюджета няма да са необходими. Най-важно е да не изпаднем в 6-месечна ситуация нищо не работи, защото от нея излизането ще е по-страшно и от медицинската криза.", подчерта той.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 14 април

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес