Не трябва да се готвим за бедност. Годината щеше да е добра за икономиката, но заради войната в Украйна няма да е такава. Рецесия обаче няма, нито бедност ще има.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Това заяви в ефира на Нова телевизия бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев.
По думите му дори войната да свърши днес, което не се очертава, туристическият сезон няма да е същият. „Растежът вероятно няма да е такъв, какъвто трябваше да бъде. Това е жалко, защото инфлацията се бори най-добре с растеж. Тоест, ако има все пак бързо порастване на производството на икономиката, ще има достатъчно и бюджетни приходи, с които да се помага на засегнатите слоеве от населението. Сега растежът ще бъде по-малък. Дано да е положителен“, заяви той.
„Лошите новини, разбира се, са свързани с повишение на цените на суровини и храни“, допълни той.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Що се отнася до това колко ще струва бензинът, ако Русия спре петрола, икономистът заяви, че петролът е бил по-скъп през 2007 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
„Тогава и бензинът беше по-скъп у нас, отколкото е сега, макар че българските доходи бяха два пъти и половина по-ниски, отколкото сега. Няма да спре светът, ако малко се вдигне петрола или друга суровина. Петрол се произвежда на всички континенти, той може да се пренася. По-лошо е с газта. Хубавото е, че сега идва летния сезон, а не сме октомври да започва зимния сезон. Така че да се надяваме, че ще построим интерконектора с Гърция поне, за да можем да имаме алтернативни доставчици“, обясни Василев.