Препоръките, издавани от Европейския банков орган (ЕБО), нямат задължителен и правнобвързващ характер. Не е в правомощията на БНБ да осигури достъп на вложителите в КТБ до техните депозити. Тези аспекти на драмата КТБ засяга централната банка в свое офицално съобщение, разпространено тази вечер.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Европейският банков надзор поиска от БНБ да гарантира на вложителите в КТБ и ТБ "Виктория" достъп до влоговете им. Според ЕБО БНБ и Фондът за гарантиране на влоговете нарушават европейски закони. Той призова за изплащане на депозитите в КТБ. Банковият орган започна разследване за евентуално нарушаване на европейските разпоредби от компетентните органи в България на 25 септември.
От централната банка припомят, че единственото правомощие, което имат, е да отнемат лиценза на банка при установяване, че условията, определени в чл. 36 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), са налице. "Всяко друго решение, взето от БНБ извън кръга на нормативноустановената й компетентност, би било нищожно. БНБ не разполага с правомощия, съгласно националното законодателство, да установи, че депозитите в дадена кредитна институция са неналични чрез друг акт, различен от отнемането на лиценза за банкова дейност. Горепосоченото е валидно и за Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ)", казва се още в съобщението.
БНБ заявява, че независимо, че констатациите относно твърдяното несъответствие с правото на ЕС засягат БНБ и ФГВБ, нито една от двете институции не разполага с компетентност да измени националното законодателство за преодоляване на несъответствието. Такива правомощия има единствено българският парламент.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Отбелязва се също така, че в националното законодателство не са налице разпоредби и процедури, които оправомощават БНБ да даде възможност за частичен достъп до депозити. Не е ясно обаче защо БНБ удобно премълчава наличието на Директива 2014/49/EC, която трябва да е част от нашето законодателство, но не е точно по отношение на текста за изплащане на влогове в случаи като този с КТБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Факт е, че Директива 2014/49/EC трябва да бъде въведена изцяло в националните законодателства на държавите-членки на ЕС, включително България, до 31 май, 2016 година (член 20, "Транспониране).
Според промяна на чл. 10 в Директива 2014/49/EC от 11 март, 2009 година, срокът за започване на изплащане на влогове от до 100 хил. евро е 20 работни дни от датата на установяването на невъзможността на дадена кредитна институция да изплати депозити, които са дължими или изискуеми (чл. 10, параграф 1). При изключителни обстоятелства дадена Схема за гарантиране на депозити може да се обърне към компетентните органи за удължаване на срока. Такова удължаване не надвишава 10 работни дни, подчертава европейската директива.
БНБ информира ЕБО за данните от одита и за предприетите до настоящия момент мерки, които вече са в ход, завършва съобщението на централната банка.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни