Министерството на икономиката: ВМЗ-Сопот няма договор с компания от САЩ за 155-мм снаряди

01 август 2023, 17:06 часа • 2805 | прочитания

"„ВМЗ-Сопот“ ЕАД, не е сключвало договор с американска компания за 155-мм снаряди". Това отговориха на 21 юли от Министерството на икономиката на въпрос на Actualno.com, а днес (1 август) потвърдиха след материал на Financial Times, в който се твърди, че САЩ са сключили такава сделка с България.

Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата

Още: Сенатът на САЩ контраатакува Тръмп: Отмени митата за Канада

ОЩЕ: Financial Times: САЩ вече договориха с България 155-мм снаряди за Украйна*

През юли популярният руски "Телеграм" канал "Рибар" съобщи същото, като цитира наскоро публикувани документи във Федералната система за обществени поръчки на САЩ (FZS). Цитиран бе и конкретен файл, от който става ясно, че през януари 2023 г. Министерството на отбраната на САЩ обявява, че компаниите Northrop Grumman и Global Military Products ще се състезават за поръчки на стойност 552 млн. долара за 155-мм боеприпаси до 2027 г.

Документите показват, че по-голямата част от средствата – близо 402 млн. долара - вече са били отпуснати на Global Military Products. Там е посочена и държавата, от която идват боеприпасите – България.

Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки

Още: "Най-накрая поставяме Америка на първо място": Тръмп въведе мита за почти целия внос в САЩ (ВИДЕО)

ОЩЕ: Продава ли България на САЩ 155-мм снаряди, които после отиват в Украйна?

* След публикацията на "Рибар" от Actualno.com изпратихме въпроси на Министерството на икономиката.

Оттам ни отговориха на 21 юли, че „ВМЗ-Сопот“ ЕАД не е сключвало договор с американска компания за 155-мм снаряди. Същото важи и към днешна дата.

На въпрос дали има серийно производство на такива боеприпаси, отговорът гласи: "155-мм снаряди са произвеждани експериментално във „ВМЗ“".

Още: На фона на украински удари: Засегнати са доставките на нефт и в най-голямото руско пристанище на Черно море

Още: Два енергийни проекта отпадат от ПВУ, съдбата на друг виси на косъм

Попитани изнася ли България оръжейна продукция за Украйна през трети страни (извън военните пакети, обявени публично), от МИ отвърнаха: "От началото на 2022 г. до момента не са постъпвали заявления за издаване на разрешения за износ за Украйна. България изнася оръжие за повече от 60 държави и към всички заявления за износ и трансфер се представя сертификат за краен потребител, издаден от държавен орган. До този момент не е постъпвала информация от държавните органи на държавите-получатели, че оръжията са предназначени за Украйна".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес