„От 1 юли 2022 г. хлябът е поевтинял между 17 и 26%. Но ако продължи темата за връщане на 20% ДДС върху хляба и брашното, която бе подета от анализатори, включително от бившия финансов министър Симеон Дянков, хлябът ще покачи цената си и ще струва над 3 лева, като тази цена ще продължи да расте ежеседмично“. Това каза пред БТВ председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
По думите ѝ от нулевото ДДС на хляба печели само и единствено потребителят. Преди няколко дни бившият финансов министър и вицепремиер Симеон Дянков предложи в следващия бюджет ДДС за хляба да бъде отново 20%, за да няма допълнителни свръхпечалби, тъй като по думите му цената на пшеницата е паднала, предаде bTV.
„Цената на пшеницата в момента е два пъти по-ниска спрямо миналата година по същото време, когато започна войната, коридорите бяха затворени, имахме много пшеница и я продадохме на добра цена на външни търговци. За разлика от това, в момента имаме много пшеница на много ниска цена, но мелничарите се запасяват още август, септември в ситуация на инфлация и на близко стояща война“, каза Марина Кукушева.
По думите ѝ настоящата ниска цена на пшеницата няма как да се отрази веднага върху цената на хляба.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Имаме огромен проблем – заплащането на труда. Трудно намираме хора, които да полагат ежедневен, нощен и празничен труд. Цената на труда, която се опитваме да покачваме, всъщност може да доведе до корекция на цената на хляба, но това го решава всеки хлебопроизводител“, обясни още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици