Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манфред Вебер поиска от ЕК да провери сделката на Volkswagen с Турция (СНИМКИ)

04 октомври 2019, 15:00 часа • 5949 прочитания

От Европейската комисия са получили искането на председателя на ЕПН в Евопарламента Манфред Вебер, с което той настоява да се проучат подробно правилата и условията, при които е сключено споразумението между Volkswagen и Турция. От комисията са отговорили, че ще отговорят в срок дали и кога ще започнат разследване на мотивите на гемранската компания да изгражди нов завод в Маниса, пише БНР.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Писмото на Вебер е изпратено до еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер с копие до председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

В него Вебер подчертава, че сделката предизвиква "особена загриженост за нарушаване на правилата на конкуренцията в ущърб на други страни-членки и особено на България".

Председателят на ЕНП се позовава на съобщение от борда на автомобилния гигант, според което споразумението е пред финализиране и производството ще започне през 2022 година.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Реално в момента решението новият завод на Volkswagen да е в Турция не е взето от компанията.  На 2 октомври стана ясно, че заседанието на надзорния съвет на компанията, на което е трябвало да бъде гласувано решението е било отложено за пети пореден път. Въпреки масирания натиск на катарските акционери и определени високопоставени членове на управителния съвет, топ босовете в надзорния съвет са призовали за още анализи и събиране на информация. Междувременно сделките между директорите на Volkswagen и президента Ердоган привлякоха вниманието на евродепутатите и скандалът започна да се разраства.

Припомняме, че вчера (3 октомври) президентът Росен Плевнелиев (2012 - 2017г.), цитиран от БНР, заяви следното: "Това беше една изключително неравна битка с Турция, защото се оказа, че всъщност Турция не се придържа по никакъв начин и не им пука и не ги интересуват правилата на общия пазар. Открихме огромна бомба, дупка, проблем - грандиозен, заложен в своето сформиране на общия пазар, в договора - както е подписан между ЕК, ЕС и Турция. Турция е член на Митническия съюз с всички права, но никакви задължения. И Ердоган дава каквото си пожелае като оферти".

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Проверка на Actualno.com обаче показа, че Турция не е член на Митническия съюз на ЕС, а има споразумение за Митнически съюз с ЕС. Кратък преглед на споразумението показва, че по въпросите на конкурентоспособността всъщност има ясно разписани строги правила. Вниманието привличат чл. 33 и чл. 34, като във втория член има изброяване какви видове помощ за развитието на даден икономически сектор са позволени – например за период от 5 години след подписване на споразумението, което е подписано още през 90-те години на XX век, може да се оказва държавна помощ за по-малко развити региони на Турция, но само ако тази помощ не влияе директно негативно на търговските връзки с ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес