Държавните магазини в пощите, които новооформилото се управляващо мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС-Ново начало" прие да създаде с гласувани текстове в държавния бюджет, е възможно да създадат редица икономически проблеми. "Създаването на държавно търговско дружество не е законодателна инициатива на Министерски съвет, поради което не ни е известно да има съгласуване на предложението с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) относно правилата за конкуренция в ЕС", пише министърът на икономиката Петър Дилов в отговор на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев.
В своето питане народният представител уточнява, че според приетия законов текст държавните магазини ще продават хранителни и други стоки от първа необходимост с максимум до 10% надценка, а правителството има 1 месец да създаде държавна фирма с капитал от 10 милиона лева за целта. Мирчев изразява своите опасения дали пазара няма да бъде изкривен, което да доведе и до потенциален отлив на частните инвестиции вследствие на тази намеса.
Още: Пеевски си е властта, а къде ще са държавните магазини: Финансовият министър все още не знае
"Потенциалният ефект от дейността на държавното търговско дружество следва да бъде оценен от КЗК като независим специализиран държавен орган, който е оправомощен да установява нарушения на свободната конкуренция", пише министър Дилов.
Снимка: БГНЕС
Още: Като в социализма - от пирони до сирене: Как в селата гледат на магазин в пощата
Лафките на Пеевски
Припомняме, че държавните магазини придобиха публичност като "магазините в пощите", предложени от "ДПС - Ново начало" и санкционирания за мащабна корупция лидер на формацията Делян Пеевски. Според него мястото на тези магазини е именно в помещенията на държавните "Български пощи". Идеята срещна практически пълната критика на всички икономисти, но въпреки това управляващото мнозинство гласува и прокара идеята през преходните и заключителните разпоредби на държавния бюджет за 2025 г.
Целта е да се пресече "спекулата на прекупвачите, веригите и картелите", пише в кратките мотиви. Засега няма оторизирана институция, която да е удостоверила наличие на спекула с цените и картели. Гласуването дойде паралелно с лансиране на правителствени мерки за ограничаване на цените на основни храни в супермаркетите. Те включват таван на надценки и квота за български продукти на частния пазар.
Източник: Народно събрание
Още: Газ, мас и патрони: Пощенско държавно предприятие "Ново начало"