При санкции за близо 6 млн. лева през втората половина на настоящата година, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е успяла да събере малко над 1000 лева, стана ясно от официалния ѝ отчет. Причината - масово глобите се обжалват пред съда.
За периода юли - декември тази година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е наложила 32 глоби и имуществени санкции в общ размер от 5 756 436,00 лв., от които:
- по Закона за обществените поръчки (ЗОП) на стойност 64 685 лв., а от тях платени 1 125 лв.;
- по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) на стойност 5 691 751 лв. - неплатени към настоящия момент, тъй като решенията са в процес на обжалване пред Върховния административен съд.
По отношение на злоупотребата с монополно или господстващо положение КЗК е образувала 7 производства, тоест с 1 повече в сравнение с първото полугодие, а в края на 2016 г. и общо за годината са постановени 2 решения за нарушение в областта на автогаровото обслужване.
В областта на обществените поръчки и концесиите към 29 юни 2016 г. са заварени 117 образувани производства по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите, по които не е имало произнасяне на предишния състав на Комисията, както и 17 жалби, по които не е било образувано производство, нито е било издадено разпореждане за отказ.
От встъпването в длъжност на новия състав на КЗК до края на 2016 г. са подадени 713 жалби, по които са образувани 508 производства и са постановени 742 акта. От тях са обжалвани 247 пред Върховния административен съд, като Съдът е отменил само 25, което представлява 10% от обжалваните актове или 3.6% от всички постановени актове.
За същия период са подадени 5 жалби по Закона за концесиите, образувани са 4 производства, като са постановени два акта, които са влезли в сила.
За периода юли - декември 2016 г. са постъпили суми от имуществени санкции и глоби, наложени от предишния състав на Комисията, в общ размер на 508 243, 82 лв.
Общо през 2016 г. КЗК е наложила 75 глоби и имуществени санкции в размер на 14 554 478, 64 лв., а общо постъпилите суми от имуществени санкции и глоби са в размер на 1 822 132, 66 лв.
Картела на пазара на горива
Стана ясно също така, че КЗК работи и по транспонирането на Директива 2014/104/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно някои правила за уреждане на искове за обезщетение на вреди по националното право за нарушения на разпоредбите на правото на държавите членки и на Европейския съюз в областта на конкуренцията. Проектът по Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) е подготвен в тясно сътрудничество с Генерална дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия. Към момента проектът на ЗИД на ЗЗК е приет на първо четене от Народното събрание.
Actualno.com припомня, че тази Директива е от полза за крайния потребител, специално при доказване на евентуален картел на пазара на горива на дребно. Интересен факт е, че ако бъде доказан картел при горивата, обикновените граждани биха могли да търсят компенсация по това законодателство, макар и в момента това да е възможно - с настощия закон. С работата по отношение на Директивата на ЕС и приетите на първо четене в парламента поправки в закона се дава възможност всеки гражданин да съди организаторите на картел за обезщетение за пропуснати ползи. Какви доказателства обаче ще трябва да се представят в съда, ще покаже вероятно съдебната практика.
Повече подробности вижте в прикаченото видео